Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το Genzin Gollu Volleyball Cup αήττητος, αφού με μια εμφατική νίκη, κάνοντας την ολική ανατροπή από 2-0 σε 2-3 σετ, απέναντι στην Αζεραϊλ Μπακού, νίκησε και τον τέταρτο αντίπαλο του στο τουρνουά. Η Αζεραϊλ Μπακού είναι μια από τις πολύ καλές ομάδες στον Ευρωπαϊκό χώρο τα τελευταία χρόνια, πρωταθλήτρια του Αζερμπαϊτζάν, με συνεχείς παρουσίες στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι ερυθρόλευκες παρά την κούραση που είχαν από τους τρεις συνεχόμενους, αγώνες που έδωσαν τις προηγούμενες τρεις ημέρες, απέναντι σε δυνατές ομάδες, σήμερα υπερέβαλαν εαυτόν και ακόμα και όταν έμειναν πίσω στο σκορ με 2-0 σετ, δεν παρέδωσαν τα όπλα, αλλά κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή και να γυρίσουν τον αγώνα, κερδίζοντας τελικά στο ται- μπρεικ με 2-3 σετ.

Κορυφαία σκόρερ του Θρύλου η Γερμανίδα διαγώνιος Σάσκια Χίππε με 22 πόντους (19/55 επ.) η οποία στα κρίσιμα σημεία των σετ έδινε πολύτιμες λύσεις. Προερχόμενη από τον πάγκο, η Ζένια Τσίμα με 16 πόντους (12/28 επ.) και 4 μπλοκ ήταν αυτή που έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης και επιβεβαίωσε για ακόμα μια φορά ότι φέτος θα αποτελέσει μια πολύτιμη μονάδα για την ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς.

Ο Ολυμπιακός με καλό σερβίς που του απέφερε 8 άσσους και δυσκόλεψε την υποδοχή των αντιπάλων του, αλλά και με υπεροχή στο φιλέ με 13 μπλοκ έναντι 10 της Μπακού, κατάφερε να πετύχει την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στο τουρνουά.

Το παράδοξο όμως είναι ότι ακόμα και αν έχει κάνει το 4 στα 4 ο Ολυμπιακός, έπρεπε να περιμένουμε την εξέλιξη του τελευταίου αγώνα του τουρνουά ανάμεσα στην Μπούρσα και την Μαριτσα για να δούμε αν τελικά οι ερυθρόλευκες θα τερματίσουν στην πρώτη ή δεύτερη θέση. Οι Τούρκοι σκαρφίστηκαν νέους, δικούς τους κανόνες, έτσι λοιπόν, αν η Μπούρσα κέρδιζε με καθαρό σκορ (3-0, 3-1) τότε σύμφωνα με τους διοργανωτές θα έπαιρναν αυτοί την πρώτη θέση, αφού λαμβάνουν υπόψιν την βαθμολογία. Αν η Μαρίτσα κατάφερνε (όπως και έγινε) να πάρει 2 σετ, τότε ανεξαρτήτου αποτελέσματος ο Ολυμπιακός θα ήταν πρώτος. Πραγματικά ευρηματικοί οι Τούρκοι που κόντρα σε όλους τους διεθνής κανονισμούς, αλλά και την λογική, προφανώς δεν μπορούν να αποδεχθούν την ήττα τους στον πρώτο αγώνα.

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Αζεραϊλ Μπακού 3-2

Τα Σετ: 21-25 (28’), 23-25 (29’), 25-21 (28’), 25-23 (30’), 15-6 (12’)