Η Ισπανία είναι η τέταρτη ομάδα που θα αγωνιστεί στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι «φούριας ρόχας» νίκησαν δύσκολα την αξιόμαχη Παραγουάη με 1-0 (82΄, Βίγια με κοντινό σουτ), η οποία ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς. Βέβαια, αυτό που θα θυμόμαστε για πολύ καιρό από τον συγκεκριμένο αγώνα είναι το χρονικό διάστημα από το 57ο ως το 59ο λεπτό. Στο 57΄ ο Καρντόζο τραβήχτηκε από τον Πικέ μέσα στην περιοχή και σωστά δόθηκε πέναλτι για την Παραγουάη, όμως την εκτέλεση του παίκτη της Μπενφίκα μπλόκαρε ο Κασίγιας. Δύο λεπτά αργότερα ο Βίγια κέρδισε πέναλτι για λογαριασμό της Ισπανίας όταν ανατράπηκε από τον Αλκαράζ, αλλά η πρώτη εύστοχη εκτέλεση του Τσάμπι Αλονσο δε μέτρησε, ενώ στην επανάληψη την εκτέλεση του παίκτη της Ρεάλ απέκρουσε ο Βιγιάρ!!! Και σε αυτήν την αναμέτρηση πάντως, δεν έλειψαν τα διαιτητικά λάθη.

ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ (Χεράρδο Μαρτίνο): Βιγιάρ, Βερόν, Μορέλ, Ε. Μπαρέτο (64' Βέρα), Καρντόζο, Σαντάνα, Ντα Σίλβα, Β. Κάσερες (84' Λούκας), Ριβέρος, Βαλντέζ (72' Σάντα Κρουζ), Αλκαράζ

ΙΣΠΑΝΙΑ (Βιθέντε Ντελ Μπόσκε): Κασίγιας, Πικέ, Πουγιόλ (84' Μαρτσένα), Ινιέστα, Βίγια, Τσάβι, Τόρες (56' Φάμπρεγας), Καπντεβίλα, Τσάμπι Αλόνσο (75' Πέδρο), Ράμος, Μπούσκετς