Ντέρμπι μόνο για ένα σετ είχαμε στον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου στο βόλεϊ γυναικών. Ο Ολυμπιακός όντας καλύτερος σχεδόν σε όλο το παιχνίδι επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Παναθηναϊκού και θα διεκδικήσει το έβδομο Κύπελλο της ιστορίας του.

Αντίπαλος, του στον τελικό της Κυριακής (05/3, 18.00) θα είναι ο Πανναξιακός ο οποίος νωρίτερα επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί του Μαρκόπουλου. Οι δύο ομάδες θα βρεθούν για δεύτερη φορά σε τελικό του Κυπέλλου με την πρώτη να είναι το 2014 στην Πύλο όπου οι ερυθρόλευκες είχαν επικρατήσει με 3-0 σετ.

Στα του ντέρμπι ο Ολυμπιακός ακολούθησε τη συνταγή των προηγούμενων αγώνων. Με το σερβίς του σημάδεψε την Ρίτσι την οποία αναγκάστηκε ο Δημήτρης Καζάζης να αποσύρει, χάλασε την υποδοχή του Παναθηναϊκού και όλα έγιναν πιο εύκολα για τις ερυθρόλευκες. Εξαιρετικό ματς έκαναν οι Χίπε, Γιώτα, Λαμπρούση, ενώ η Χριστοδούλου μοίρασε εξαιρετικά το παιχνίδι.

Την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός έχει μοναδική διασωθείσα τη Ρόγκα η οποία ήταν καλή στην υποδοχή, έβγαλε πολλές και εντυπωσιακές άμυνες, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Οι πράσινες ήταν για μία ακόμα φορά αναποτελεσματικές στην επίθεση και το πλήρωσαν.

Το ματς: Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός είχε ρυθμό και είχε τον έλεγχοκαθόλη τη διάρκεια του σετ. Οι «πράσινες» ήταν κοντά μέχρι το 9-11 αλλά σε εκείνο το σημείο με όπλο το μπλοκ οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν και άνοιξαν τη διαφορά (9-16) για να ολοκληρώσουν με τη μέγιστη διαφορά το σετ (+11) 14-25.

Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Ολυμπιακού και προηγήθηκε με 9-4. Η Λαγουδάκη πέρασε στο σετ στο 10-9 στη θέση της Ρίτσι ενώ οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 10-10. Οι δυο ομάδες από εκείνο το σημείο πήγε πόντο πόντο μέχρι το 17-17. Εκεί, δυο πόντοι της Φίλντ ένα μπλοκ κι ένας άσος αλλά και δυο λάθη του Ολυμπιακού έφεραν τον ΠΑΟ στο +4 (21-17).

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω και με πρωταγωνίστρια τη Γιώτα ισοφάρισε 23-23. Η Μερτέκη έστειλε σε σετ μπολ τον Παναθηναϊκό αλλά Χίπε ισοφάρισε για τις «ερυθρόλευκες» σε 24-24. Η Γιώτα πήρε άσο για το 24-25 και η Χίπε ολοκλήρωσε την ανατροπή για το 0-2 με 24-26.

Με ψυχολογία από το 0-2, ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο τρίτο σετ και έχοντας πολυφωνία στην επίθεση αλλά και το μπλοκ να λειτουργεί άριστα δεν είχε δυσκολία να πάρει την πρόκριση στο μεγάλο τελικό. Η Τζίνα πήγε στο σερβίς στο 6-10 και έφυγε με δικό της άστοχο σερβίς στο 7-20! Οι «πράσινες» παρά το ανακάτεμα της τράπουλας δεν να επιστρέψουν με το σετ να κλείνει 12-25.

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 0-3

Τα σετ: 14-25, 24-26, 12-25

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χρυσομάλλη 1 (1/1 επ.), Κωνσταντινίδου 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Πολ 10 (7/19 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ,, 45% υπ. – 27% άριστες), Μερτεκη 6 (6/28 επ.), Ρίτσι 2 (2/10 επ.), Φιλντ 7 (4/8 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ρόγκα –λ (56% υπ. – 50% άριστες) / Λαγουδακη 2 (2/9 επ., 19% υπ. – 12% άριστες), Καββαδια 1 (1/2 επ.), Καρπουζά, Παρασκάκη.

Ολυμπιακος (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 12 (5/12 επ., 1 άσο, 6 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 7 (6/14 επ., 1 άσο, 20% υπ. – 20% άριστες), Μαλασάι 7 (6/17 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 26% άριστες), Λαμπρούση 12 (8/11 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 18 (16/32 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κονόμι –λ (58% υπ. – 42% άριστες), Βλαχάκη.