Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στο Final 4 της Euroleague έκανε χτες η γυναικεία ομάδα πόλο του Ολυμπιακού.

Οι «ερυθρόλευκες» αναδείχθηκαν ισόπαλες, 10-10, εκτός έδρας με την ρωσική Κίνεφ Κίρισι κι έχουν τον πρώτο λόγο για να περάσουν στην τελική τετράδα της διοργάνωσης. Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στις 16 Μαρτίου στον Πειραιά.

Το ντέρμπι ήταν αμφίρροπο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και τις δύο ομάδες να μη μπορούν να πάρουν διαφορά για να ξεφύγουν.

Στο τελευταίο 8λεπτο η ελληνική ομάδα πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (9-7), ωστόσο, με σερί 3-0 οι Ρωσίδες ανέκτησαν και πάλι το προβάδισμα (10-9).

Παρ΄ όλα αυτά η Ασημάκη κατάφερε να ισοφαρίσει και να δώσει ξεκάθαρο προβάδισμα στον Ολυμπιακό ενόψει του δεύτερου αγώνα επί ελληνικού εδάφους τον επόμενο μήνα.

Η Ασημάκη ήταν η κορυφαία σκόρερ των «ερυθρόλευκων» στο ματς με 5 γκολ, ενώ 2 τέρματα σημείωσε η Μόνικα Καταρίνα Εγκενς και από ένα η Τζούλια Ενρίκα Εμολό, Ελευθερία Πλευρίτου και Χριστίνα Τσουκαλά.