Ολυμπιακός: Αρεσε στο α' ημίχρονο, ισοφάρισε στις καθυστερήσεις

Άρεσε ο Ολυμπιακός στην ισοπαλία 1-1 που απέσπασε από την Βέρντερ Βρέμης. Οι ερυθρόλευκοι όπως και στο προηγούμενο φιλικό παιχνίδι με την Βάρεγκεμ ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με γκολ που σημείωσε ο Μοντέστο. Ο Ολυμπιακός έπαιξε καλό ποδόσφαιρο ειδικά στο α΄ ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο πίεσαν ψηλά και ανάγκασαν την γερμανική ομάδα σε παθητικό ρόλο. Ο κ. Βαλβέρδε ξεκίνησε τον αγώνα με ενδεκάδα... πρωταθλήματος και με μοναδικές εκπλήξεις τη χρησιμοποίηση τουΜαρκάνο στο κέντρο της άμυνας αντί του Αβραάμ Παπαδόπουλου και του Γκρίμπιτςδεξιά στην επίθεση αντί του Μιραλάς.

Η ίδια ενδεκάδα ξεκίνησε και στην επανάληψη αλλά σύντομα έμεινε από δυνάμεις. Οι ερυθρόλευκοι θα μπορούσαν πάντως να προηγηθούν στο σκορ όταν στο 56 αρχικά οΤζιμπούρ δεν βρήκε μπάλα απέναντι από τον τερματοφύλακα της Βέρντερ και στη συνέχεια ο επερχόμενος Ριέρα σούταρε απελπιστικά άουτ. Δύο λεπτά αργότερα από λάθος του Μαρκάνο οι γερμανοί άνοιξαν το σκορ με τον Ρόσενμπεργκ ο οποίος πήρε το ριμπάουντ σε απόκρουση του Κοστάνστο και δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Ολυμπιακός είχε ένα νεκρό δεκαπεντάλεπτο από το 58΄ μέχρι το 73΄ που ο κ. Βαλβέρδε πραγματοποίησε εννιά αλλαγές. Στο διάστημα αυτό η Βέρντερ κυριάρχησε στο γήπεδο και θα μπορούσε να σημειώσει τουλάχιστον άλλο ένα γκολ. Στο τέλος έμεινε και αυτή από δυνάμεις, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός και δημιούργησε δύο καλές ευκαιρίες με τον Χαβίτο στο 86΄ και το 91΄, προτού ισοφαρίσει με κοντινό σουτ ο Μοντέστο.Ο κ. Βαλβέρδε δήλωσε ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών του λέγοντας ότι «αισθανθήκαμε στην επανάληψη λίγο την κούραση» ενώ τόνισε ότι στα δύο τελευταία φιλικά παιχνίδια επί ολλανδικού εδάφους το Σάββατο με την Μπρέντα και την Κυριακή με την Χερενφέιν θα δοκιμάσει διαφορετικές ομάδες. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κοστάντσο, Μανιάτης (59΄ Γκαλίτσιος), Μέλμπεργκ (59΄ Αβρ. Παπαδόπουλος), Μαρκάνο (73΄ Παπάζογλου), Χολέμπας, Ουρτάδο (73΄ Σουμπίνιο),Ιμπαγάσα (59΄ Μοντέστο), Ριέρα (61΄ Κάταϊ), Γκρίμπιτς (59΄ Χαβίτο), Φουστέρ (73΄Φετφατζίδης), Τζιμπούρ (59΄ Μιραλάς).