Πήρε το ντέρμπι ο ΠΑΟ-Κέρδισε τον Ολυμπιακό 1-0 στην Λεωφόρο και έφτασε τον πρωταθλητή στον ενα βαθμό.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο νικητής στο «ντέρμπι των αιωνίων» στο Γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας, νικώντας με 1-0 τον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός έχει μεγάλη ευθύνη για την ήττα του αφού ήτα διστακτικός μέχρι την στιγμή που δέχθηκε το γκολ.

Στο κατάμεστο «Απόστολος Νικολαϊδης», ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε καλύτερος αγωνιστικά στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς ωστόσο να μπορεί να αξιοποιήσει την υπεροχή του.

Κάτι που συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, μέχρι το γκολ του Λούκας Βιγιαφάνιες, στο 56o λεπτό.

Μετά το γκολ, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού, Οδυσσέας Βλαχοδήμος, στάθηκε τυχερός  και απέτρεψε την ισοφάριση.

Μετά το τέλος του πρωταθλήματος, ο ΠΑΟ ανέβηκε στου 13 βαθμούς (ξεκίνησε το πρωτάθλημα με -2) ενώ ο Ολυμπιακός παρέμεινε στους 14.