Ο Ολυμπιακός είχε 12 ήττες σε 13 παιχνίδια στην Αγγλία. Πάντα δεχόταν γκολ. Ναι το 3-1 έδινε πλεονέκτημα στους «ερυθρόλευκους», αλλά σίγουρα θα δεχόταν πίεση. Και μπορεί η συνολική εικόνα του Ολυμπιακού να μην ήταν καλή αλλά κατάφερε το μάξιμουμ...

Πρόκριση χωρίς να χάσει μέσα στην Αγγλία κόντρα στην 7η ομάδα της Premier League. Μία πρόκριση που την πήρε κυρίως από το πρώτο ματς αλλά και γιατί είχε την κλάση του Ποντένσε ο οποίος ήταν με διαφορά ο καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού. Αυτός που απειλούσε στο πρώτο ημίχρονο κι αυτός που με δικό του γκολ (83') «τέλειωσε» τις όποιες πιθανότητες θα είχε η Μπέρνλι στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Το τελικό 1-1 (4-2 συνολικό σκορ) έδωσε την πρόκριση στους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι θα είναι στην κλήρωση της Παρασκευής...

Μπέρνλι (Σον Ντάις, 4-4-2): Χίτον – Μπάρντσλεϊ, Μι, Λονγκ, Τέιλορ – ΜακΝίλ (75’ Γουντ), Γουέστγουντ, Χέντρικ, Λένον (75’ Κορκ) – Βόουκς, Μπαρνς (65’ Βίντρα)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς, 4-2-3-1): Γιαννιώτης – Ελαμπντελαουί, Μιράντα, Βούκοβιτς, Τσιμίκας – Καμαρά, Μπουχαλάκης – Χριστοδουλόπουλος, Φορτούνης, Ποντένσε (94' Σισέ) – Γκερέρο (71’ Κούκα