Η Γαλατάσαραϊ στο πρώτο δεκάλεπτο είχε τον έλεγχο, αλλά μετά ήρθε η… "ερυθρόλευκη" καταιγίδα και ένας εξαιρετικός Ερυθρός Αστέρας με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπόμπαν Μαριάνοβιτς (22π.,10ρ.), την παρέσυρε και τη νίκησε με 76-68 για την 1η αγωνιστική του Δ” ομίλου στον οποίο μετέχει και ο Ολυμπιακός.

Πολλά σκαμπανεβάσματα είχε η πρώτη περίοδος στην αναμέτρηση ανάμεσα στον Ερυθρό Αστέρα και την Γαλατάσαραϊ, με την Τουρκική ομάδα να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά τριών πόντων και το 17-20. Η δεύτερη περίοδος δεν είχε καμία σχέση με την πρώτη… Ο Ερυθρός Αστέρας έκλεισε τα αμυντικά κενά του, εκμεταλλεύτηκε και την αστοχία της Γαλατά και με τους Μαριάνοβιτς και Μπλάζιτς να στήνουν το δικό τους «πάρτι» είχε επιμέρους σκορ 29-10(!) και έτσι πήγε στα αποδυτήρια απολαμβάνοντας διαφορά 16 πόντων και το 46-30.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την ασφάλεια της διψήφιας διαφοράς τους, η οποία ανέβηκε ακόμη και στους 18 πόντους και το 52-34 στο 25ο λεπτό. Κάπου εκεί η Γαλατά έδειξε κάποια σημάδια... «ζωής» και με τον Ζόραν Ερτσεγκ κατάφερε να μειώσει στους δέκα και το 53-43, αλλά στο τέλος της τρίτης περιόδου βρέθηκε και πάλι πίσω με 15 πόντους (63-48).

Με τον εικοστό προσωπικό πόντο του Μπόμπαν Μαριάνοβιτς, η διαφορά... «σκαρφάλωσε» και πάλι στους 18 πόντους και το 70-52 στο 32ο λεπτό και κάπου εκεί ο Ερυθρός Αστέρας ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη του. Τα εναπομείναντα οκτώ λεπτά είχαν περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ερυθρό Αστέρα να χαλαρώνει λίγο αλλά να φτάνει στη νίκη απέναντι στην Γαλατά πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό 76-68.

Δεκάλεπτα: 17-20, 46-30, 63-48, 76-68.