Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό Superfoods 72-59 σε ματς για τη 15η αγωνιστική γνωρίζοντας έτσι την πρώτη του ήττα στη φετινή STOIXIMAN.GR Basket League.

Το παιχνίδι άρχισε καλά για την ομάδα της πόλης μας. Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης και Παπανικολάου έκαναν σπουδαία δουλειά και στις δύο μεριές του παρκέ με τους πρωταθλητές Ελλάδος να κυριαρχούν και να προηγούνται με 12-20.

Στο ξεκίνημα, όμως, της δεύτερης περιόδου, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, ο οποίος δεν είχε στη διάθεση του, τους Χάκετ, Γιανγκ, Λοτζέσκι, είδε και τον Βασίλη Σπανούλη να αποχωρεί τραυματίας. Πρίντεζης και Μάντζαρης αγωνίζονταν ήδη τραυματίες και έτσι ο Παναθηναϊκός Superfoods κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να προηγηθεί 31-28 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, Μπιρτς, Πρίντεζης και Παπανικολάου έβαλαν μπροστά και πάλι τον Θρύλο με 41-42 στο 27’, αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα, η έλλειψη δυνάμεων και συγκέντρωσης κόστισαν στην ομάδα του Πειραιά με τους γηπεδούχους να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 48-45.

Η τελευταία περίοδος δεν άρχισε καλά για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Οι γηπεδούχοι με σερί 7-0 πέρασαν μπροστά με 55-45 ενώ η διαφορά έφτασε ακόμη στο -16 (63-47) στο 36’. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε σε εκείνο το σημείο, έριξε τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους, αλλά τελικά η ήττα ήρθε με 72-59.

ΟΙ ΠΟΝΤΟΙ

Δεκάλεπτα: 12-20, 31-28, 48-45, 72-59.
Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 20, Ρίβερς 26 (6), Τζέιμς 12, Φώτσης, Παππάς 2, Φελντέιν 4, Χαραλαμπόπουλος 2, Γκάμπριελ 2, Τζεντίλε, Μπουρούσης 2, Καλάθης 2.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 9 (1), Μπιρτς 2 (8ριμπ), Παπαπέτρου 4, Σπανούλης, Γουότερς 4, Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 11, Πρίντεζης 14 (2τριπ, 6ριμπ), Παπανικολάου 13 (1), Μάντζαρης 2 (6ασ), Αθηναίου.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΝΙΚΟΛΑ ΜΙΛΟΥΤΙΝΟΦ «Δεν παίξαμε καλά απόψε. Ήμασταν κακοί και στην άμυνα και στην επίθεση. Δεχτήκαμε φθηνούς πόντους από λάθη μας και χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και αυτός είναι ο λόγος που χάσαμε το παιχνίδι».