Το ποδόσφαιρο δεν παίζεται με «αν». Δεν έπαιζε ο Γκέτσε, δεν αποβλήθηκε ο Ντάντε, ε και; Καλώς το πήρε η Μπάγερν. Γιοματάρι λέμε…

Η Μπάγερν Μονάχου αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης νικώντας με 2-1 την Ντόρτμουντ στο "Γουέμπλεϊ".

Ο Άριεν Ρόμπεν ήταν ο ήρωας του τελικού, καθώς λύτρωσε τους Βαυαρούς με γκολ στο 89' και τους χάρισε το 5ο ευρωπαϊκό τρόπαιο στην ιστορία τους.

Ο Μάριο Μάντζουκιτς άνοιξε το σκορ στο 60' για την Μπάγερν και ο στο 68' ο Ιλκάι Γκιουντογάν απάντησε με εκτέλεση πέναλτι, όμως ο Ρόμπεν "χτύπησε" στο 89', όταν όλα έδειχναν παράταση.
Η πρωταθλήτρια Γερμανίας επιστρέφει στην κορυφή της Ευρώπης μετά από 12 χρόνια, καθώς είχε τελευταία φορά πάρει το τρόπαιο το 2001 στο Μιλάνο, νικώντας στα πέναλτι την Βαλένθια, ενώ οι τρεις πρώτες κατακτήσεις ήταν οι τρεις σερί το 1974, το 1975 και το 1976.
Έφτασε λοιπόν τις 5 κατακτήσεις και την Λίβερπουλ στην 3η θέση της σχετικής λίστας, με την Ρεάλ Μαδρίτης να είναι πρώτη 9 τρόπαια και η Μίλαν δεύτερη με 7 τρόπαια.
Για την Μπαγερν αυτός ήταν ο 10ος τελικός, καθώς έχει και 5 χαμένους, από τους μάλιστα οι δύο στα τελευταία τρία χρόνια, πέρσι από την Τσέλσι και το 2010 από την Ίντερ (1982, 1987, 1999, 2010, 2012).
Αν νικήσει μάλιστα την Στουτγκάρδη στον τελικό του Κυπέλλου την 1η Ιουνίου θα κάνει την τριπλέτα, καθώς έχει πάρει και το πρωτάθλημα.
Όσον αφορά στην Ντόρτμουντ, δεν τα κατάφερε στον δεύτερο τελικό στην ιστορία της, καθώς στον πρώτο είχε νικήσει την Γιουβέντους με 3-1 στο Μόναχο το 1997.

Ντόρτμουντ - Μπάγερν 1-2

Σκόρερς: 68' πέν. Γκιουντογάν / 60' Μάντζουκιτς, 89' Ρόμπεν
Γήπεδο: "Γουέμπλεϊ", Λονδίνο
Διαιτητής: Νικόλα Ριτσόλι (Ιταλία)
Έπρεπε να φτάσουμε στο 14ο λεπτό για την πρώτη καλή φάση, με τον Μάνουελ Νόιερ να αποκρούει σε κόρνερ το σουτ του Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι.
Μετά το κόρνερ που εκτέλεσε ο Μάρκο Ρόις η ομάδα της Βεστφαλίας έχασε ακόμη καλύτερη ευκαιρία, με τον Νόιερ να αποκρούει με το πόδι το κοντινό σουτ του Γιάκουμπ Μπλαστσικόβσκι.

Στο 19' ο Νόιερ απέκρουσε ξανά σε κόρνερ το σουτ του Ρόις αυτήν την φορά, σε αντεπίθεση που ξεκίνησε από ωραία προσπάθεια του Κέβιν Γκρόσκροϊτς.
Και η 4η ευκαιρία του τελικού ήταν για την Ντόρτμουντ, με τον Σβεν Μπέντερ να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και τον πορτιέρο της Μπάγερν να μπλοκάρει στο 22'.
Οι Βαυαροί έχασαν την πρώτη τους ευκαιρία στο 26' και ήταν καλύτερη από αυτές της Ντόρτμουντ νωρίτερα, καθώς από σέντρα του Ριμπερί ο Μάντζουκιτς έπιασε την κοντινή κεφαλιά και αφού την βρήκε λίγο ο Βάιντενφελερ χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του.

Μετά το κόρνερ που εκτέλεσε ο Μπάστιαν Σβάινσταϊγκερ, ο Χάβι Μαρτίνεθ απείλησε ξανά για την Μπάγερν, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ.
Η πρωταθλήτρια Γερμανίας είχε νέα σπουδαία φάση στο 30', με τον Άριεν Ρόμπεν να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Βάιντενφελερ από αριστερά, σούταρε με το αριστερό, αλλά η μπάλα χτύπησε στο σώμα του πορτιέρο της Ντόρτμουντ.
Από βαθιά μπαλιά και κόντρα στον Χούμελς ο Άριεν Ρόμπεν βρέθηκε ξανά τετ-α-τετ με τον Βάιντενφελερ, σούταρε δυνατά, αλλά πάλι η μπάλα πήγε πάνω στον Γερμανό τερματοφύλακα, αυτήν την φορά στο πρόσωπό του.

Το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς φάση στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και στο 59' απείλησε η Μπάγερν με κόρνερ και κεφαλιά του Χάβι Μαρτίνεθ που μπλόκαρε ο Βάιντενφελερ.
Στο 60' όμως η ομάδα του Μονάχου κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο "Γουέμπλεϊ" με τον Μάριο Μάντζουκιτς.
Ο Φρανκ Ριμπερί έκανε εξαιρετική μπαλιά στον Άριεν Ρόμπερ, ο οποίος βρέθηκε αμαρκάριστος από αριστερά στην μεγάλη περιοχή και μπαίνοντας στην μικρή περιοχή τράβηξε πάνω του τον Βάιντενφελερ και έκανε το γύρισμα, έτσι μόνος με το τέρμα ο Μάντζουκιτς έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 της Μπάγερν.

Μόλις 7 λεπτά αργότερα ο Ντάντε έκανε μία άτσαλη κίνηση στην περιοχή και χτύπησε τον Μάρκο Ρόις, έτσι η Ντόρτμουντ κέρδισε πέναλτι.
Ο Τουρκο-Γερμανός, Ιλκάι Γκιουντογάν, ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Νόιερ από τα 11 βήματα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο Νεμάνια Σούμποτιτς στο 72' γλίτωσε την Μπορούσια, καθώς αφού ο Τόμας Μίλερ πέρασε τον Βάιντεφελερ και γύρισε από δεξιά, ο Σέρβος στόπερ με τάκλιν έδιωξε την μπάλα προ του Ρόμπεν.

Το δυνατό σουτ του Νταβίντ Αλάμπα απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Βάιντενφελερ στο 76', ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Τόμας Μίλερ μπήκε στην περιοχή και δεν κατάφερε να κάνει καλή πάσα στον Μάντζουκιτς, ενώ διαμαρτυρήθηκε για ανατροπή.
Νέα μεγάλη επέμβαση έκανε ο Ρόμαν Βάιντενφελερ στο 87' αποκρούοντας σε κόρνερ το αριστερό σουτ του Μπάστιαν Σβάινσταϊγκερ με γροθιές, αν και δεν είχε καλό οπτικό πεδίο.
Και ενώ όλα έδειχναν παράταση, με τους δύο τεχνικούς να μην έχουν κάνει αλλαγή, στο 89' ο Άριεν Ρόμπεν λύτρωσε την Μπάγερν, δίνοντάς της προβάδισμα με 2-1.
Από βαθιά μπαλιά από την άμυνα ο Φρανκ Ριμπερί στο ύψος της περιοχής κατέβασε εξαιρετικά την μπάλα και έκανε πάσα με "τακουνάκι", η μπάλα βρήκε και στον Πίστσεκ, "στρώθηκε" στον Ρόμπεν που την "τσίμπησε" ιδανικά, απέφυγε τον Χούμελς και με ιδανικό αριστερό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βάιντενφελερ.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βάιντενφελερ, Πίστσεκ, Σούμποτιτς, Χούμελς, Σμέλτσερ, Σβεν Μπέντερ (92' Νουρί Σαχίν), Γκιουντογάν, Μπλαστσικόβσκι (91' Σίμπερ), Ρόις, Γκρόσκροϊτς, Λεβαντόβσκι.
ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Λαμ, Τζερόμ Μπόατενγκ, Ντάντε, Αλάμπα, Χάβι Μαρτίνεθ, Σβάινσταϊγκερ, Ρόμπεν, Τόμας Μίλερ, Ριμπερί (91' Λουίζ Γκουστάβο), Μάντζουκιτς (94' Μάριο Γκόμεθ).