Το Μεξικό ήταν μια από τις ομάδες που έδειξαν αρκετά καλό πρόσωπο στο Παγκόσμιο Κύπελλο, ωστόσο δεν θα συνεχίσει στην διοργάνωση, αφού δεν κατάφερε να περάσειτο εμπόδιο της Ολλανδίας, από την οποία και ηττήθηκε με σκορ 2-1.

Μπορεί μέχρι το 87ο λεπτό της αναμέτρησης οι Μεξικανοί να είχαν την πρόκριση στα χέρια τους, ωστόσο με δύο γκολ που δέχθηκαν στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα, δεν κατάφεραν να κάνουν την... έκπληξη και να προκριθούν.

Ο Άλαν Πουλίδο, ο οποίος προβάρει τα ερυθρόλευκα, ήταν στην αποστολή του Μεξικού και δήλωσε περήφανος που είναι μέλος αυτής της ομάδας.

Μάλιστα, μέσω του προσωπικού του λογαριασμού στο Twitter, έστειλε το μήνυμα του:

«Δεν είχα την ευκαιρία να αγωνιστώ, αλλά είμαι περήφανος για σένα (εννοεί την Εθνική της χώρας του). Ταπεινός και πάντα με θετική στάση. Ευχαριστώ».