Με πλουραλισμό στην επίθεση, εξαιρετική άμυνα και χρόνο συμμετοχής... σε όλους από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο ο Ολυμπιακός νίκησε 83-55 τον Απόλλωνα Πάτρας στο ΣΕΦ και έκανε το «6Χ6» στη Basket League.

Οι ερυθρόλευκοι... ξέσπασαν στην ομάδα της Αχαΐας όλη την ένταση που είχε μαζευτεί τις προηγούμενες μέρες, συνάντησαν αντίσταση από τους «μελανόλευκους» μόνο για... δώδεκα λεπτά, αλλά από εκεί και έπειτα έπαιξαν καλή άμυνα, είχαν επιθετικό πλουραλισμό και κατάφεραν να διατηρήσουν εύκολα το απόλυτο στην Basket League μετά από έξι αγωνιστικές.

Κορυφαίοι για τους πρωταθλητές Ελλάδας οι Παπαπέτρου, Λοτζέσκι και Παπανικολάου, εξαιρετικός και ο Γιάννης Αθηναίου. Ανάσες σε όσους έχουν τραβήξει… κουπί έδωσε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, ο οποίος δεν είχε στη διάθεσή του τον Ερικ Γκριν μετά την... υποχρεωτική διήμερη άδεια που του έδωσε.

Στα καθαρά αγωνιστικά...

Με τον Λοτζέσκι αντί του Παπανικολάου στη συνηθισμένη του πεντάδα άρχισε το ματς ο Ολυμπιακός, που προηγήθηκε 16-8 στο 6ο λεπτό με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Μπιρτς και Μάντζαρη. Τσιάρας και Ράσελ σκόραραν για τον Απόλλωνα Πατρών, που με τον Καλινόσκι «ζεστό», εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των πρωταθλητών στα τρίποντα και μείωσαν σε 20-14 στο δεκάλεπτο και 20-18 στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου. Με δύο τρίποντα του Παπαπέτρου και ένα του Χάκετ, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +10, 31-21 στο 14΄ και δύο αγωνιστικά λεπτά αργότερα με Παπανικολάου και Λοτζέσκι στο 39-25.

Ο Απόλλωνας πλέον τα έβρισκε... «σκούρα» κόντρα στην πιο συγκεντρωμένη άμυνα του Ολυμπιακού, που έκλεβε μπάλες, έβγαζε ενέργεια και «άνοιγε» το γήπεδο με αποτέλεσμα να πετυχαίνει εύκολους πόντους. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο +18, 49-31 για τους ερυθρόλευκους.

Οι Πατρινοί αντέδρασαν στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Τσιάρα και Κόμπινς, μείωσαν μέχρι και στους 12 πόντους (52-40 στο 25΄), όμως άμεσα οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου αντέδρασαν και με σερί τρίποντα των Αθηναίου και Παπαπέτρου ανέβασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+22), 64-42 στο 29΄. Στο ίδιο στιλ κύλησε και το 4ο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να προσφέρουν θέαμα και τους ερυθρόλευκους να «ανοίγουν» την υπέρ τους διαφορά στο +28, για το τελικό 83-55.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 49-31, 66-45, 83-55.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 6, Σπανούλης 5, Πρίντεζης 2, Μάντζαρης 9(3), Λοτζέσκι 12, Γιανγκ 5, Παπαπέτρου 13(3), Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 2, Παπανικολάου 12, Χάκετ 4(1), Αθηναίου 13(2).

Απόλλων Πατρών (Μέξας): Κόμπινς 7, Χίκι, Σλαφτσάκης 5, Τσιάρας 14 (4), Καλινόσκι 7, Νηφόρας, Ράσελ 12, Μαστρογιαννόπουλος, Μπάβτσιτς 3 (1), Κουζέλογλου 7 (1), Μπαζίνας.