Ξέσπασε στον Απόλλωνα ο Θρύλος

Ο Ολυμπιακός νίκησε 83-55 τον Απόλλωνα Πάτρας σε ματς για την έκτη αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Κορυφαίος ο Κώστας Παπανικολάου.

To παιχνίδι άρχισε καλά για τους πρωταθλητές Ελλάδος με τους Λοτζέσκι και Παπαπέτρου να δίνουν λύσεις στην επίθεση για το 20-14 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο ο Παπανικολάου με τη σπουδαία του άμυνα έδωσε λύσεις και στις δύο μεριές του παρκέ, ο ρυθμός του ματς άνοιξε, το ίδιο και η διαφορά για το 49-31 του πρώτου ημιχρόνου. Η άμυνα των Πειραιωτών ήταν σπουδαία στα πρώτα οκτώ λεπτά της τρίτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός κράτησε σε αυτό το διάστημα τους φιλοξενούμενους κάτω από τους δέκα πόντους και έτσι η διαφορά ανέβηκε στο +22 (62-40) στο 28’. Η διαφορά διατηρήθηκε πάνω από τους 20 πόντους σε όλο το τελευταίο δεκάλεπτο. Στα πρώτα εφτά λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Πειραιά δέχτηκε μόλις τέσσερις πόντους με το σκορ να φτάνει στο +25 (74-49) στο 37’.