Αρκούσαν κάποια ξεσπάσματα στον Ολυμπιακό για να περάσει από την Πόλη και να πάρει την απαραίτητη νίκη για να πετύχει τον στόχο της κατάκτησης της δεύτερης θέσης του ομίλου του στο «Τοπ 16» της Ευρωλίγκας (79-60 την Μπεσίκτας).
Το θετικό για τους «ερυθρόλευκους», πέρα από την νίκη, ήταν η πολύ καλή επιθετική εμφάνιση του Τζος Πάουελ, που ήταν πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού και του αγώνα με 16 πόντους. Το αρνητικό ότι δεν είχαν συνέπεια στην απόδοση τους. Πολύ καλός αν και πέτυχε μόλις 9 πόντους ήταν ο Βασίλης Σπανούλης, που μοίρασε 8 ασίστ και ήταν εξαιρετικός δημιουργικά. Ντεμπούτο με την ομάδα του Πειραιά έκανε ο Ντορόν Πέρκινς, ο οποίος σε κάτι λιγότερο από 6' συμμετοχής δεν σκόραρε.
Ο Ολυμπιακός άρχισε το ματς χωρίς καλή άμυνα και ρυθμό στην επίθεση και ήταν σχεδόν σε όλη την διάρκεια της πρώτης περιόδου πίσω στο σκορ. Χωρίς ενέργεια στην άμυνα και υπομονή στην επίθεση δεν κατάφερε να ελέγξει το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο, που τελείωσε με σκορ 15-13 για τους γηπεδούχους.
Οι πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας βελτιώθηκαν αμυντικά και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στο δεύτερο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου και με επιμέρους σκορ σε αυτό το διάστημα 12-6 ξέφυγαν στο σκορ και τελείωσαν το δεκάλεπτο με διαφορά οκτώ πόντων (38-30). Τους «ερυθρόλευκους» βοήθησαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση οι δημιουργίες του Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος τελείωσε το πρώτο μέρος με 7 ασίστ! Με σερί 7-0 ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 33-24 στο 17', ενώ η μεγαλύτερη διαφορά, που πήρε στο πρώτο ημίχρονο ήταν οι 12 πόντοι (38-26) με δύο βολές του Λο στο 18’.
Η ομάδα του Πειραιά χωρίς να πιάσει υψηλά επίπεδα απόδοσης και χωρίς να είναι σταθερή στην αποτελεσματικότητα του στην άμυνα τελείωσε την τρίτη περίοδο (60-51). Με κάποια καλά διαστήματα και ξεσπάσματα οι πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας ανεβάσαν την διαφορά. Στο 27' προηγήθηκαν με 58-44, από καλάθι του πρώτου σκόρερ τους Πάουελ (14), αλλά στο τέλος της περιόδου η Μπεσίκτας μείωσε την διαφορά.
Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν χωρίς κίνητρο, ενώ ο Ολυμπιακός ήταν σοβαρός. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας πέρασε ξανά στο παρκέ τον Πέρκινς – που είχε παίξει και στην δεύτερη περίοδο – και τον χρησιμοποίησε ξανά σε σχήμα με τρεις κοντούς. Οι «ερυθρόλευκοι» παίζοντας ουσιαστικά χωρίς αντίπαλο, ανέβασαν την διαφορά στους 20 (78-58) περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της συνάντησης.
Η ομάδα του Πειραιά είχε πάνω από τις διπλάσιες ασίστ από τον αντίπαλο της (22-10), ενώ ήταν εύστοχη έξω από τα 6,75 μέτρα (6/15). Η Μπεσίκτας, ωστόσο, πήρε από τον Ολυμπιακό 17 επιθετικά ριμπάουντ, οκτώ περισσότερα από τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι», επίσης, έκαναν 16 λάθη - πολλά με δεδομένη την δυναμικότητα της Μπεσίκτας - ενώ οι γηπεδούχοι 18,
Τα δεκάλεπτα: 15-13, 30-38, 51-60, 60-79.
μπεσικτας (Κουντέρ): Γκιουλέρ 1, Όζμιζρακ, Ακίν 4, Ασίκ, Βίντμαρ 13 (5/9 β., 4/7 διπ., 5-4 ριμπ., 3 κλεψ., 3 κοψ.), Φάλκερ 11 (5/6 β., 3/5 διπ., 3-4 ριμπ.), Μάρκοτα 2, Κρίστοφερ 13 (3/4 β., 2/9 διπ., 2/2 τριπ., 5 κλεψ., 5 λ.), Μίναρντ 11 (3/3 β., 4/11 διπ., 0/2 τριπ., 3 α.), Χέρσεκ, Οζέρ 5 (1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Λο 8, Άντιτς 2, Σπανούλης 9 (4/5 β., 1/4 διπ., 1/2 τριπ., 8 α., 4 λ.),Περπέρογλου 8, Σερμαντίνι 1, Σλούκας 7 (1), Πάουελ 16 (2/4 β., 7/8 διπ., 0-3 ριμπ., 3 λ.), Πέρκινς, Πρίντεζης 9 (4/7 β., 1/4 διπ., 1/4 τριπ., 3-5 ριμπ.), Παπανικολάου 11 (1/4 διπ., 3/3 τριπ., 3 κοψ.).