«Killer» έγινε η Κάταλιν Κις που με δύο άσους στο τάι μπρέικ «καθάρισε» στη μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού στο ντέρμπι «αιωνίων» κόντρα στον Παναθηναϊκό με 3-2, στο κλειστό της Κυψέλης, στην 6η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών.
Ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα στα σετ με 2-0 στην έδρα των «πρασίνων» που έγινε καυτή απ” τους φίλους των γηπεδούχων, οι οποίοι έσπρωξαν την ομάδα στην ισοφάριση (2-2).
Σε ένα τάι μπρέικ όμως με συγκλονιστική διάρκεια, δύο άσοι της Κάταλιν Κις χάρισαν τη νίκη στις «ερυθρόλευκες», που παρέμειναν αήττητες, όμως δέχτηκαν την πρώτη απώλεια βαθμού στο φετινό πρωτάθλημα.
Στο πρώτο σετ οι νταμπλούχες Ελλάδας πήραν τα ηνία στο σκορ, με το «τριφύλλι» να προηγείται μόνο στο 5-4. Από κει και πέρα, ο Ολυμπιακός ξέφυγε μέχρι το +5 (18-22), ενώ έκανε το 1-0 σετ με 21-25.
Πόντο-πόντο ξεκίνησαν οι δύο ομάδες στις αρχές του δεύτερου σετ, όμως ο Ολυμπιακός με την Τενέβα να ξεχωρίζει και να εκμεταλλεύεται τα λάθη του Παναθηναϊκού, άνοιξε την ψαλίδα στο +10 (7-17 και 13-23) και επικράτησε άνετα με 13-25.
Ολική ανατροπή του σκηνικού έγινε στο τρίτο σετ, όταν ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά, όμως οι «πράσινες» μετά το λάθος της Κις που έφερε το 6-6, πήρε… φόρα και πήρε προβάδισμα τριών πόντων (9-6).
Από “κει και πέρα οι πράσινες κράτησαν το προβάδισμα (17-10, 19-12) και έφτασαν στο +9 (22-13), κάνοντας άνετα το 2-1 με 25-14
«Φωτιά» πήρε το ματς στο τέταρτο σετ, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει το προβάδισμα αρχικά και τον Ολυμπιακό να αντιδρά με 10-14. Οι «πράσινες» όμως έδειξαν πιο αποφασισμένες και με ένα σερί έξι πόντων έφτασαν στο 19-17.
Οι δυο ομάδες έμειναν κοντά στους κρίσιμους τελευταίους πόντους, όμως ένα λάθος σερβίς της Χριστοδούλου στο 24-23 έφερε την ισοφάριση για τις πράσινες και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.
Εκεί, έγινε ένα συναρπαστικό ντέρμπι, αφού οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το τέλος, με μοναδικό σημείο απόστασης το 3-0 υπέρ του Ολυμπιακού στην αρχή.
Στο 16-16 όμως η εμπειρία των «ερυθρόλευκων» έκανε τη διαφορά, με την Κάταλιν Κις να «καθαρίζει» με δύο άσους.

Τα σετ: 2-3 (21-25, 13-25, 25-14, 12-16, 25-23, 16-18)

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 9 (3/7 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 18 (17/41 επ., 1 άσο), Καββαδία 11 (2/8 επ., 2 άσοι, 7 μπλοκ), Μερτέκη 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 40% άριστες), Τσίμα 19 (17/51 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. – 58% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 4 (1/7 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (51% υπ. – 35% άριστες) / Μπίσκου, Νούσια 5 (4/17 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 39% άριστες), Αποστολάκη, Τσατσούρη

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Κοσμά 12 (7/23 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 57% υπ. – 50% άριστες), Κις 15 (11/36 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Γιώτα 12 (5/10 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Μονζόνι 15 (14/17 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 8 (5/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τένεβα 15 (10/27 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 68% υπ. – 41% άριστες), Κονόμι – λ (62% υπ. – 42% άριστες) / Τέζα, Κωνσταντίνου, Λαμπρούση
Πηγή: sport-fm.gr