Με τον Σπανούλη να «παγώνει» χάρη σε τεράστιο καλάθι την Αρμάνι και τον Πρίντεζη να την… καθαρίζει, ο Ολυμπιακός έφυγε από το Μιλάνο με μεγάλο «διπλό» (66-71), που ήταν το πρώτο του στη φετινή Ευρωλίγκα!

Μπορεί ο πρωταθλητής Ελλάδας να μην ήταν τόσο καλός ξανά, αλλά έδειξε πως έχει ηγέτες και άρχισε να θυμίζει... Ολυμπιακό!

Όταν η μπάλα… έκαιγε, οι Σπανούλης και Πρίντεζης πήραν τους ερυθρόλευκους στις πλάτες τους και τους έδωσαν τη νίκη επί της Αρμάνι και μέσα στο Μιλάνο!

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Αρμάνι Τζινς Μιλάνο εκτός έδρας για την τρίτη αγωνιστική της πρώτης φάσης της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 2-1.

Κορυφαίοι Γιανγκ, Σπανούλης, Πρίντεζης και επόμενος αντίπαλος η Λιμόζ.

Μέτρια εμφάνιση επιθετικά για τον Θρύλο, ωστόσο στην άμυνα, ειδικά στο τέλος, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν... εξαιρετικοί!

Πρώτος σκόρερ για τους πρωταθλητές Ελλάδας ήταν ο Πατ Γιανγκ με 18 πόντους, με τον Πρίντεζη να είχε 16 και τον Σπανούλη να προσθέτει άλλους 14.

Από τους Ιταλούς ξεχώρισε ο Τζεντίλε, ο οποίος είχε 24 πόντους και 7 ασίστ.

Στα καθαρά αγωνιστικά...

Το παιχνίδι δεν άρχισε καλά για τον Ολυμπιακό, κυρίως αμυντικά με τους Ιταλούς να ευστοχούν σε συνεχόμενα τρίποντα. Έτσι, η Αρμάνι Τζινς Μιλάνο κατάφερε να προηγηθεί με 23-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, η άμυνα των πρωταθλητών Ελλάδος βελτιώθηκε αισθητά. Ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου και με επιμέρους σκορ 3-14 η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανε το 27-34. Οι γηπεδούχοι, όμως, με δικό τους επιμέρους σκορ 10-3 έφεραν το ματς στα ίσα (37-37) με το ημίχρονο τελικά να λήγει 37-39 με δίποντο του Οθέλο Χάντερ.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περίοδου ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι προβάδισμα έξι πόντων, αλλά η Αρμάνι συνέχισε να είναι εύστοχη πίσω από τα 6.75 και έτσι έμεινε κοντά στο σκορ. Μαλιστα με δύο συνεχόμενα τρίποντα βρέθηκε στο +2 (54-52) από το 48-52. Οι Ιταλοί προηγήθηκαν με πέντε πόντους, αλλά Σπανούλης και Πρίντεζης πήραν την κατάσταση στα χέρια τους για το 60-62, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Πρίντεζης και Σπανούλης πήραν τον Θρύλο από το χέρι και τον οδήγησαν στη σπουδαία νίκη με 71-66.

Δεκάλεπτα: 23-20, 37-39, 54-52, 66-71

Αρμάνι Τζινς Μιλάνο (Ρέπεσα) : ΜακΛιν 2, Λαφαγιέτ 5 (1), Τζεντίλε 24 (2), Τσερέλα, Μάτσβαν 9 (1), Τζένκινς 8 (2), Χούμελ 3 (1), Μπάρατς 1, Λαουάλ 3, Σίμον 11 (2).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 18 (4ριμπ, 1κλεψ), Χάντερ 4 (5ριμπ), Παπαπέτρου, Σπανούλης 14 (3τριπ, 2ριμπ, 4ασ), Στρόμπερι, Πρίντεζης 16 (1τριπ, 6ριμπ), Αγραβάνης 4 (1τριπ, 4ριμπ), Μάντζαρης, Χάκετ 9 (5ριμπ, 1κλεψ, 1ασ), Λοτζέσκι 6 (3ριμπ, 3ασ).