Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στην Καβάλα και επικράτησε της τοπικής ομάδας με 57-71.

Παρά τις απουσίες ο Θρύλος έπαιξε όσο χρειάστηκε, επικρατώντας της μαχητικής Καβάλας.

Ο Ολυμπιακός με τους Σπανούλη, Γιανγκ, Πρίντεζη εκτός και τον Παπαπέτρου να μην χρησιμοποιείται επικράτησε και της Καβάλας και πανηγύρισε την έβδομη νίκη του σε οκτώ ματς στην Α1.

Το... πάλεψαν οι «αργοναύτες» μένοντας σχετικά κοντά ως τα μισά της τρίτης περιόδου (μεταξύ 8-12 πόντων διαφορά), ωστόσο η άμυνα των ερυθρόλευκων και κάποιες εκλάμψεις τους στην επίθεση δεν επέτρεψαν κάτι παραπάνω για την ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου.

Τσαϊρέλης (30' συμμετοχής) και Χάντερ με 13 πόντους οι πρώτοι σκόρερ των ερυθρολεύκων, ενώ ο Λοτζέσκι πρόσθεσε 10.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ταπούτος που σταμάτησε στους 17 πόντους, ενώ κατέβασε και 10 ριμπάουντ.

Στα καθαρά αγωνιστικά...

O Ολυμπιακός άρχισε εντυπωσιακά το παιχνίδι στην Καβάλα. Οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν πίσω με 5-4 και έκτοτε έτρεξαν ένα σερί 12-0 χωρίς να δεχτούν καλάθι για έξι λεπτά και έκαναν το 5-16. Τσαϊρέλης και Λοτζέσκι ήταν εξαιρετικοί επιθετικά, Χάντερ και Στρόμπερι έκαναν σπουδαία δουλειά στην άμυνα και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 11-24 υπέρ των πρωταθλητών Ελλάδας.

Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκαν στο παρκέ χωρίς συγκέντρωση και έτσι οι γηπεδούχοι με σερί 8-0 μείωσαν σε 19-24, αλλά ο Ολυμπιακός με δικό του σερί 10-0 μετά το τάιμ άουτ του Έλληνα κόουτς έστειλε και πάλι τη διαφορά στο +15 (19-34) με το ημίχρονο τελικά να ολοκληρώνεται 32-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του ματς και διατήρησε σε όλη τη διάρκεια της περιόδου τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 46-58.

Στην τελευταία περίοδο ο Θρύλος συντήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δοκίμασε πρόσωπα και σχήματα και τελικά ο Ολυμπιακός έφτασε άνετα στη νίκη με 57-71.

Δεκάλεπτα: 11-24, 32-40, 46-58, 57-71.

Καβάλα (Γιατζόγλου): Κεμπ 2, Βαν Ντερ Μαρς 8, Κοστόφ 12 (3), Τζόουνς 5 (1), Ρόμπινσον 7 (1), Ταπούτος 17 (2), Σταμπουλής, Καλαϊτζίδης 1, Γιαννακίδης 3 (1), Λίβας 2, Δεμερτζής.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Στρόμπερι 4 (1τριπ, 4ριμπ, 5ασ, 5κλεψ, 1κοψ), Τσαϊρέλης 13 (1τριπ, 4ριμπ, 2ασ, 1κλεψ), Μιλουτίνοφ 5 (1ριμπ, 2ασ, 1κλεψ), Μάντζαρης 6 (2τριπ, 3ριμπ, 5ασ, 2κλεψ), Λοτζέσκι 10 (5ριμπ, 4ασ), Χάντερ 13 (8ριμπ, 1ασ, 3κλεψ), Τολιόπουλος, Μουράτος, Αγραβάνης 4 (6ριμπ), Χάκετ 7 (3ριμπ, 2ασ), Αθηναίου 9 (3τριπ, 2ριμπ, 3ασ).