Ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε καμία δυσκολία απέναντι στη Νέα Κηφισιά την οποία νίκησε με 67-75 για την 25η αγωνιστική της Α1.

Ο Θρύλος μπήκε στο παιχνίδι με τον Γκιόργκι Σερμαντίνι να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες. Ο Γεωργιανός σέντερ τελείωσε τις περισσότερες φάσεις που πήρε στην επίθεση και έτσι ο Θρύλος προηγήθηκε με 13-17. Στο τελευταίο δίλεπτο, όμως, η έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα και οι όχι σωστές επιλογές στην επίθεση επέτρεψαν στους γηπεδούχους να περάσουν μπροστά με 20-17.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκε αποφασισμένη στο παιχνίδι να μην δώσει άλλα δικαιώματα. Έτσι με επιμέρους 12-2 οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 22-29 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 10 πόντους (22-32) για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με τους Πρωταθλητές Ευρώπης μπροστά με 31-38.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 10-3 έκαναν το 41-41, αλλά αμέσως ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και με τους Κόλινς, Πρίντεζη και Περπέρογλου να δίνουν λύσεις στην επίθεση η διαφορά ανέβηκε και πάλι σε διψήφια επίπεδα για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με τον Θρύλο μπροστά 48-57.

Στην τελευταία περίοδο η Νέα Κηφισιά επιχείρησε να μπει ξανά στο παιχνίδι, αλλά οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν απάντηση σε όλες τις κινήσεις των γηπεδούχων με τους ερυθρόλευκους να προσφέρουν ουσία και θέαμα για το 53-65 στο 34’. Οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν το προβάδισμα στο σκορ και τελικά να φτάσουν στη νίκη με 67-75.

Δεκάλεπτα: 20-17, 31-38, 48-57, 67-75.

Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 5, Λιακόπουλος 7, Κομποδιέτας 5 (1), Σιούτης 1, Ψαθάς 6, Πίτερσον 2, Πετροδημόπουλος 6, Γουντς 4, Τσαλδάρης 2, Κακιούζης 8 (1), Μπάρλος 18 (2).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 3 (1), Σερμαντίνι 13 (5ριμπ), Περπέρογλου 10 (2), Παπαπέτρου 6 (1), Χριστοδούλου, Κόλινς 7 (7ριμπ, 6ασ, 2κλεψ), Σίμονς 5 (2κοψ), Λοτζέσκι 4, Πρίντεζης 15 (2τριπ, 7ριμπ, 2ασ), Μάντζαρης 4 (1),, Καββαδάς 8 (5ριμπ), Κατσίβελης.