Ο Ολυμπιακός έκανε ανατροπή στην... ανατροπή του Παναθηναϊκού, επιβλήθηκε με 3-2 σετ στο τάι μπρέικ και έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών της Α1 βόλεϊ γυναικών, αγκαλιάζοντας τον τίτλο!

Με την Κατερίνα Γιώτα να κάνει μεγάλη εμφάνιση ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε επί του Παναθηναϊκού και έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών. Μετά από ένα παιχνίδι που κράτησε περισσότερες από δύο ώρες, οι δύο ομάδες έκαναν... ρεσιτάλ λαθών, με την μπίλια τελικά να κάθεται στο κόκκινο.

Με μαγική εμφάνιση της Κατερίνας Γιώτα που σημείωσε 20 πόντους με 9 μπλοκ, 2 άσσους και 53% αποτελεσματικότητα ο Ολυμπιακός έκανε το ματς μπολ τίτλου επικρατώντας σε ένα συναρπαστικό ματς του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Ρέντη.

Επόμενος τελικός την Πέμπτη στο κλειστό της Κυψέλης με τον Παναθηναϊκό να θέλει να στείλει τη σειρά σε πέμπτο αγώνα και ο Ολυμπιακός να κάνει το 3-1 και να διατηρήσει τα σκήπτρα του.

Ήταν το πρώτο ματς στη σειρά των τελικών που κρίθηκε σε τόσο μικρές λεπτομέρειες.

Στα καθαρά αγωνιστικά...

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο και προηγήθηκε 6-3 και 8-4 με πρωταγωνίστρια την Γιώτα που σημείωσε 3 πόντους. Ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε και μείωσε σε 11-10 με δύο συνεχόμενες λάθος επιθέσεις των ερυθρόλευκων. Τα κορίτσια του Γιάννη Νικολάκη ανέκτησαν και πάλι προβάδισμα τριών πόντων (16-13) στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ με μπλοκ της Γιώτα. Οι «πράσινες» μείωσαν 16-14 και 17-15, αλλά σε εκείνο το σημείο ανέλαβε... δράση η Μπραμπόροβα. Η Σλοβάκα ακραία σημείωσε πέντε συνεχόμενους πόντους και με επιμέρους σκορ 5-1 οι ερυθρόλευκες ξέφυγαν με 22-16, ενώ η Τέζα με άσσο «καθάρισε» το σετ, το οποίο ολοκληρώθηκε με 25-18.

Παρά το αρχικό 4-2 του Ολυμπιακού στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός με σερί 3-0 πέρασε μπροστά 4-5 με την Πατσέκο και στη συνέχεια με επίθεση της Τσίμα ξέφυγε με +3 (6-9). Οι «πράσινες» με πρωταγωνίστρια την πασαδόρο από την Βενεζουέλα και την αρχηγό τους, έλεγξαν τον ρυθμό και αύξησαν το προβάδισμα (9-13). Με την αλλαγή της πασαδόρου (Τέζα αντί Χριστοδούλου) ο Γιάννης Νικολάκης προσπάθησε να ανατρέψει τα δεδομένα. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 19-20 με μπλοκ της Γιώτα, αλλά οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν σωστά «καθαρίζοντας» το σετ με άσσο της Βίλκου για το 19-22, ενώ το σετ ολοκληρώθηκε 19-25 με δύο λάθος επιθέσεις από πλευράς Ολυμπιακού.

Με δύο πόντους της Γιώτα από μπλοκ και επίθεση και άσσο της Κωνσταντινίδου ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά (7-1) το τρίτο σετ. Ο Γιώργος Ρούσσης πέρασε στο ματς την Χρήστου αντί της Μερτέκη για να διορθώσει τα πολλά προβλήματα στην υποδοχή του Παναθηναϊκού. Όπως αποδείχθηκε η αλλαγή βοήθησε τις «πράσινες», αφού το 9-3 μετατράπηκε σε 9-6 με μπλοκ της Χρήστου στη Γιώτα. Οι ερυθρόλευκες κατάφεραν ωστόσο να ανακτήσουν και πάλι διαφορά πέντε πόντων (11-6) και να διατηρήσουν ένα σταθερό προβάδισμα για λίγους πόντους ακόμα, αφού… ψαλιδίστηκε στο 12-11 με τις Τσίμα και Παπαδοπούλου (άσσος). Με νέο άσσο της Πατσέκο η ομάδα του Γιώργου Ρούση ισοφάρισε (13-13), ενώ με πρώτο χρόνο της Γκούζου πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 13-14 και λίγο αργότερα με μπλοκ της Τσίμα, νέο πρώτο χρόνο της Γκούζου και άσσο της Πατσέκο έκανε το 13-17 με επιμέρους σκορ 14-4 (από 9-3). Με την ψυχολογία στα ύψη ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με +7 (15-22). Ο Ολυμπιακός με την Κωνσταντίνου στο σερβίς μείωσε σε 19-23 και 23-24 (από 20-24) με την Μπραμπόροβα και είχε δύο «κόντρα μπάλες» να ισοφαρίσει, αλλά η Σλοβάκα ακραία νικήθηκε από Πατσέκο και Μεταξά που με μπλοκ έκαναν το 23-25 για το 1-2 του Παναθηναϊκού.

Σε μεγάλο... θρίλερ εξελίχθηκε από την αρχή του το τέταρτο σετ. Το προβάδισμα άλλαξε χέρια 5 φορές με τον Ολυμπιακό να φτάνει πρώτος στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ (8-7). Οι ερυθρόλευκες με δύο πόντους της Γιώτα πέρασαν μπροστά 12-10, αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε ξανά (12-12). Τελικά στον πόντο και πάλι τα κορίτσια του ΘΡύλου ήταν μπροστά (16-15) στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ με επίθεση πρώτου χρόνου της Γιώτα με την ίδια παίκτρια να διαμορφώνει το 17-15 με μπλοκ. Μετά από καλό σερβίς της Νέσοβιτς, η Βέσοβιτς έγραψε το 18-15 και η Χριστοδούλου με μπλοκ πάνω στην Τσίμα έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων (19-15) στον Ολυμπιακό. Στην επόμενη φάση πρωταγωνίστριες και πάλι οι Σέρβες με την Νέσοβιτς να σερβίρει και την Βέσοβιτς να… εκτελεί στην κόντρα μπάλα για το 20-15 με 5-0 σερί! Ο Ολυμπιακός «καθάρισε» το σετ με τρία μπλοκ της Γιώτα πάνω στη Βίλκου για το 22-16, στην Καββαδία για το 24-16 και στην Γκούζου για το 25-16 για το 2-2.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε (2-4) στο πέμπτο σετ, αλλά ο Ολυμπιακός με τα σερβίς της Μπραμπόροβα και τις επιθέσεις της Βέσοβιτς πέρασε μπροστά 5-4. Οι «πράσινες» με την Μεταξά (5-6) προσπέρασαν, αλλά η Λαμπρούση πήγε στο σερβίς και με άσσο έκανε το 8-6 για τον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκες έλεγξαν τον ρυθμό και κράτησαν την διαφορά (10-8). Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με την Χρήστου (11-11) και με την Βέσοβιτς έφτασε στο ματς μπολ (14-12) και η ίδια παίκτρια έκανε το 15-13 για το 3-2 του Ολυμπιακού.

Τα σετ: 25-18, 19-25, 23-25, 25-16, 15-13