Με ήττα αποχαιρέτησε την Κωνσταντινούπολη και το τουρνουά «Paidar Demir» ο Ολυμπιακός. Η ομάδα μας έχασε με 3-0 σετ από την ΙΒΒ στον τελευταίο της αγώνα επί τουρκικού εδάφους αλλά επιστρέφει στην Ελλάδα έχοντας σημειώσει βήματα προόδου ως προς την ετοιμότητα της εν όψει των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με πολλές αλλαγές σε σχέση με την αναμέτρηση με την Χάλκμπανκ. Στον πάγκο προκειμένου να ξεκουραστούν έμειναν οι Μίλαν Γιούρισιτς, Κώστας Προύσαλης και Αντρέι Ντιάσκοφ. Η ομάδα μας με ηγέτη τον Μένιο Κοκκινάκη προηγήθηκε με 6-10, 8-14 και 11-18 αλλά πολλά λάθη επέτρεψαν στην ΙΒΒ να «τρέξει» ένα σερί 10-0 και να προηγηθεί με 21-18. Οι «ερυθρόλευκοι» πάλεψαν ν’ ανατρέψουν την κατάσταση αλλά δεν είχαν λύσεις επιθετικά και ηττήθηκαν με 25-21. Στο 2ο σετ στον πάγκο πέρασε και ο Κάρσον Κλαρκ προκειμένου να ξεκουραστεί αφού έπαιξε όλο το ματς με την Χάλκμπανκ και στη θέση του εισήλθε ο Ενέα Τζελάτι.

Ο Ολυμπιακός ήταν συνέχεια πίσω στο σκορ (8-5, 13-8) αλλά μείωσε σε 14-11, 15-14 και εισήλθε εκ νέου στο παιχνίδι παίρνοντας πόντους από τον Γιάννη Τακουρίδη. Το σερβίς στο φιλέ του έμπειρου κεντρικού στη συνέχεια έστειλε την ΙΒΒ μπροστά στο σκορ (16-14) στο τεχνικό τάιμ άουτ. Η ομάδα της Τουρκίας μ’ ένα σερί 5-1 φτάνει στο 21-15 και κερδίζει τελικά το σετ με 25-18. Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός παρότι έπαιξε δίχως πολλούς βασικούς ανέβασε την απόδοση. Με αιχμή του δόρατος τον Ενέα Τζελάτι η ομάδα μας προηγήθηκε με 1-4 και έφτασε πρώτος στο τεχνικό τάιμ άουτ 6-8. Το +2 έμεινε έως το 15-17 αλλά η ΙΒΒ ισοφάρισε για πρώτη φορά στο σετ σε 17-17. Ο Μένιος Κοκκινάκης «γράφει» το 17-19 και το 17-20 αλλά η ΙΒΒ δίνοντας έμφαση στο μπλοκ μειώνει σε 20-21. Ο Παναγιώτης Πελεκούδας «καρφώνει» για το 20-22 όμως οι Τούρκοι «απαντούν» αμέσως (21-22) ισοφαρίζουν σε 22-22 και παίρνουν για πρώτη φορά προβάδισμα στο σετ με 23-22. Ο Τζελάτι μειώνει σε 24-23 αλλά ένα άουτ σερβίς του δίνει το σετ και τη νίκη στην ΙΒΒ (25-23).

Τα σετ: 25-21, 25-28, 25-23