Έργα και ημέρες της δεκαετίας του ’70 ζουν οι Ολλανδοί, μετά την νίκη τους επί της Ουρουγουάης με 3-2 και την πρόκριση τους στον τελικό του Μουντιάλ της Νότιου Αφρικής. Οι «οράνιε» θα βρεθούν σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου έπειτα από 32 χρόνια και την διοργάνωση του 1978 που διεξήχθη στην Αργεντινή, ενώ την ίδια -«χρυσή» για αυτούς- δεκαετία είχαν συμμετάσχει και στον τελικό του τουρνουά του 1974 στην Γερμανία. Καμία φορά όμως δεν κατάφεραν να κατακτήσουν το τρόπαιο. Άραγε ήρθε η ώρα τους;

Από την αρχή οι παίκτες του Μπερτ Φαν Μάρβαϊκ είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και την μετουσίωσαν σε γκολ στο 18΄, με ένα φανταστικό σουτ του Φαν Μπρόκχοστ έξω από την μεγάλη περιοχή. Η «σελέστε» όμως, πάλευε όπως μπορούσε το ματς και έφτασε στην ισοφάριση με τον ηγέτη της, Ντιέγκο Φορλάν, στο 41ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο η κλάση του Σνάιντερ «ξεκλείδωσε» την αναμέτρηση για τις «τουλίπες» με το τέρμα που πέτυχε ο άσος της Ίντερ στο 70΄. Μετά το 2-1 η Ολλανδία απελευθερώθηκε και έφτασε στο 3-1 με την κεφάλιά του Ρόμπεν στο 74ο λεπτό. Κι όμως, η Ουρουγουάη ανησύχησε τους «οράνιε» στο τέλος, αφού μείωσε με τον Περέιρα σε 3-2 στο 91΄ και πίεζε συνεχώς μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ (Όσκαρ Ταμπάρεζ): Μουσλέρα, Γκοντίν, Γκαργκάνο, Βικτορίνο, Καβάνι, Φορλάν (84' Φερνάντες), Α. Περέιρα (78' Αμπρέου), Πέρεζ, Μ. Περέιρα, Ρίος, Κάσερες

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Μπερτ Φαν Μάαρβαϊκ): Στεκέλενμπουργκ, Χάιτινχα, Ματάισεν, Φαν Μπρόνκχορστ, Φαν Μπόμελ, Κάουτ, Φαν Πέρσι, Σνάιντερ, Ρόμπεν (90' Ελία), Μπουλαρούζ, Ντε Ζέου (46' Φαν Ντε Φάαρτ)