Στα ημιτελικά του Μουντιάλ της Ν. Αφρικής προκρίθηκε η Ολλάνδία πετυχένοντας μεγάλη ανατροπή του σκόρ από 0-1 σε 2-1! Η Βραζιλία έπεζε με 10 μετά από αποβολή του Felipe Melo στο 72 λεπτό του αγώνα.
O Φελίπε Μέλο ήταν και ο αρνητικός ήρωας του παιχνιδιού ή καλύτερα ο μοιραίος, μιας και έδωσε την τελική....

πάσα για το γκολ του Ρομπίνιο, αλλά στη συνέχεια έβαλε αυτογκολ και έφαγε κόκκινη, εμφανώς εκνευρισμένος.
Πολύ κοντά πλέον στον τελικό και γιατί όχι και την κατάκτηση του κυπέλλου η Ολλανδία (τελευταία φορά το 1978) μιας και το βράδυ περιμένει να δει ποια
θα είναι η αντιπαλός της στα ημιτελικά, από ένα ζευγάρι προημιτελικού που αποτελούν η Γκάνα και η Ουρουγουάη. Πολύ νωρίς στο 10' προηγήθηκε η Βραζιλία με τον Robinho στο δεύτερο ημίχρονο ισοφάρισαν οι Ολλανδοί με αυτογκόλ του Φελίπε Μέλο στο 53 λεπτό και στο 68' ισοφάρισαν οι Οράνιε με τον Σναϊντερ.
Μια εθνική ομάδα με πολλές συμπάθειες στις τάξεις των φιλάθλων όλου του κόσμου, θα μπορέσει άραγε η Ολλανδία να γίνει πρωταθλήτρια κόσμου;