Αλώβητος και απόλυτος ο Ολυμπιακός!
Την απόλυτα νικηφόρα πορεία του χωρίς την παραμικρή βαθμολογική απώλεια, συνέχισε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 3-1 σετ του Ηρακλή στο Ρέντη για την 9η αγωνιστική που διεξήχθη εμβόλιμα.  Οι Πειραιώτες που αγωνίστηκαν χωρίς τον Λίμπερμαν Αγκάμεζ ο οποίος προφυλάχθηκε λόγω ενός μικροτραυματισμού (διάστρεμμα ελαφριάς μορφής), έκαμψαν την αντίσταση του Ηρακλή ο οποίος βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα και σημείωσαν την 9η νίκη σε ισάριθμα ματς
Πρωταγωνιστές της «ερυθρόλευκης» επικράτησης ήταν ο Άθος Κόστα που ολοκλήρωσε τις 10 από τις 12 επιθετικές του προσπάθειες και ο Κονσταντίν Τσούπκοβιτς με 21 πόντους που ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού. Ενώ οι Στεφάνου και Κοκκινάκης βοήθησαν πάρα πολύ στην υποδοχή.
Κατά τα λοιπά ο Θρύλος κυριάρχησε στο πρώτο σετ, με τον Ζουπάνη να πετυχαίνει 7 πόντους με 6/8 επιθέσεις και το πήρε σε 22 λεπτά με 25-16. Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός παρότι προηγήθηκε (14-11), χαλάρωσε στη συνέχεια με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά στο σκορ ο Ηρακλής που απέκτησε προβάδισμα 5 πόντων (15-20). Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 20-20 με ένα σερί 5-0 αλλά δεν ολοκλήρωσαν την προσπάθεια ανατροπής με αποτέλεσμα το σετ να καταλήξει στον Ηρακλή με 25-21 ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1. Η απάντηση των Πειραιωτών ήταν άμεση καθώς έλεγξαν το 3ο σετ το οποίο πήραν με 25-21, ενώ το 4ο σετ ήταν συναρπαστικό σε εξέλιξη και κρίθηκε με 29-27 υπέρ του Ολυμπιακού και ενώ οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν διαρκώς στο προβάδισμα.
Τα σετ: 25-16 (22’), 21-25 (27’), 25-21 (25’), 29-27 (32’)