Ολυμπιακός και Λεβαδειακός αναμετρήθηκαν στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" για την 13η αγωνιστική της Super League, προερχόμενοι αμφότεροι από νίκες (ΑΟΧ και Πανσερραϊκό αντίστοιχα) μεσοβδόμαδα για το Κύπελλο Ελλάδας.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για την αεροπορική τραγωδία στη Κολομβία και την συντριβή του αεροσκάφους που μετέφερε την αποστολή της Σαπεκοένσε. Οι παίκτες και η διαιτητική τριάδα του αγώνα κρατούσαν ένα πανό για τη βραζιλιάνικη ομάδα, ενώ με το πέρας του λεπτού οι φίλοι του Ολυμπιακού φώναξαν "αδέρφια ζείτε εσείς μας οδηγείτε".

Χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, όμως στο δεύτερο οι Πειραιώτες βρήκαν τις λύσεις στο γκολ.

Ο Ιντέγε με ψαλιδάκι έκανε το 1-0, με τον Νιγηριανό να είναι ακάλυπτος σε θέση οφσάιντ τη στιγμή που εκτελεί. Ο Γιακουμάκης με το σκορ στο 1-0 έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 61' και με γκολ των Μιλιβόγεβιτς, Φορτούνη και ξανά Ιντέγε ήρθε το τελικό 4-0 στο Φάληρο.