Με τον Αγκάμεζ να «σκοτώνει» την πρώην ομάδα του, στην καλύτερό του παιχνίδι με την ερυθρόλευκη φανέλα, οι Πειραιώτες επικράτησαν 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στου Ρέντη και… χάθηκαν στην κορυφή!

Το πρώτο σετ ήταν ντέρμπι μέχρι τα μισά του. Εκεί ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ με δύο συνεχόμενους άσους έδωσε αέρα τριών πόντων στον Ολυμπιακό (13-10) και στη συνέχεια ένας άσος του Τσούπκοβιτς και δύο πόντοι του Νταφ διαμόρφωσαν το 17-11.

Μετά από αυτό το επί μέρους 7-1 ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με ένα δικό του 6-2 μείωσε στους δύο. Ο Ολυμπιακός όμως βρήκε και πάλι λύσεις, ξέφυγε στο σκορ και με μία επίθεση του Αγκάμεζ πήρε το πρώτο σετ με 25-22.

Η εικόνα του ματς άλλαξε άρδην στο δεύτερο σετ. Ο Παναθηναϊκός άρχισε να σημαδεύει τον Τσούπκοβιτς με τα σερβίς του, ο Σέρβος δεν μπορούσε να "απαντήσει" κάτι που έκανε τον Φιλίποφ να βγαίνει συχνά έξω από τη γραμμή των τριών μέτρων και ο Ολυμπιακός έγινε προβλέψιμος.

Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι πράσινοι οι οποίοι άρχισαν να βρίσκουν καλύτερο ρυθμό και με ένα εντυπωσιακό μπλοκ του Τσίροβιτς στον Αγκάμες προηγήθηκαν με 17-10. Ο Γκονζάλες άρχισε να βρίσκει ρυθμό με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να φτάσει εύκολα στο 1-1 σετ (25-19).

Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου συνέχισαν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και ο Μπόσκαν αναγκάστηκε να αντικαταστήσει και πάλι τον Τσούπκοβιτς με τον Φράγκο στα μισά του σετ όπως ακριβώς είχε κάνει και στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.

Ο Έλληνας ακραίος σουλούπωσε την πίσω ζώνη του Ολυμπιακού με το ντέρμπι να κρατεί καλά με τον Παναθηναϊκό να είναι συνέχεια μπροστά στο σκορ με μικρό προβάδισμα.

Οι ερυθρόλευκοι έτρεξαν ένα επί μέρους 3-0 και κατάφεραν να προσπεράσουν με 20-18. Η συγκεκριμένη φάση ήταν η πρώτη που ξεσήκωσε αντιδράσεις με τους διαιτητές να κάνουν διπλό λάθος.

Αρχικά, ο Γκονζάλες είχε διπλή επαφή με την μπάλα που δεν την είδε ο Γεωργουλέας και στην συνέχεια η επίθεση του Μεργκαρέχο ήταν μέσα με τον επόπτη να δίνει άουτ και τον πόντο στον Ολυμπιακό.

Σε εκείνο το σημείο ο Παύλος Καραμαρούδης αποβλήθηκε από τον πάγκο των πράσινων για διαμαρτυρία. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός κατάφερε να τρέξει ένα επί μέρους 3-0 με τον Αγκάμεζ με δύο συνεχόμενους πόντους να κάνει το 23-20.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει στον πόντο μετά από κακή υποδοχή του Στεφάνου και καρφί του Τσίροβιτς πάνω στο φιλέ, αλλά τελικά ο Αγκάμεζ έδωσε τη λύση στους γηπεδούχους κάνοντας το 2-1 (25-23).

Στο 5-4 του 4ου σετ χρεώθηκαν με κόκκινη κάρτα ο Φιλίποφ και ο Γκονζάλες, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 11-8 και έδειξε αποφασισμένος να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ όμως ο Ολυμπιακός έκανε τη μεγάλη αντεπίθεση και με σερβίς πάνω στον Μελγκαρέχο άνοιξε διαδρόμους.

Ισοφάρισε 14-14, ενώ στην επόμενη φάση δέχτηκε κόκκινη κάρτα ο Αγκάμεζ που αντέδρασε σε πανηγυρισμό του Ρανγκέλ.

Στο 16-16 ο Φράγκος πήρε άσσο πάνω στον Μελγκαρέχο, ενώ ο Άθος Κόστα με «πέναλτι» ύστερα από κακή υποδοχή του Παναθηναϊκού έκανε το 21-18.

Ο Γκονζάλες μείωσε 21-19 αλλά διαδοχικά λάθη του Παναθηναϊκού έδωσαν στον Ολυμπιακό σερί 3-0 και έκριναν τον αγώνα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς για τους γηπεδούχους.

Τα σετ: 25-22, 19-25, 25-23, 25-23 σε 116'

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 50 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 48 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ 7 (4/9 επ, 3 μπλοκ), Φιλίποφ, Κοκκινάκης 9 (8/16 επ, 1 μπλοκ, 68% υπ - 45% άριστες), Άθος Κόστα 8 (6/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αγκάμεζ 29 (24/38 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 7 (6/22 επ, 1 άσσος, 20% υπ - 7% άριστες) / Στεφάνου (λ, 74% υπ - 58% άριστες), Ζουπάνι, Σουλτανόπουλος, Στιβαχτής, Φράγκος 4 (2/5 επ, 2 άσσοι, 69% υπ - 54% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Μεργκαρέχο 11 (9/17 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 18% υπ - 18% άριστες), Χαραλαμπίδης 5 (5/6 επ), Τσίροβιτς 13 (10/27 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ 50% άριστες), Γκονζάλες 19 (16/30 επιθέσεις 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 10 (6/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) /Δαρίδης (λ, 64% υπ -36% άριστες), Μπέλος, Πανταλέων.