Ο Ολυμπιακός μπήκε κι επίσημα σε mood Final 4 αφού πέρασε νικηφόρα και από τη Θεσσαλονίκη. Οι Πρωταθλητές Ελλάδας με εντυπωσιακό μπάσκετ στο τρίτο δεκάλεπτο επικράτησαν του Άρη με 77-84 και έκαναν το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών. Πλέον χρειάζονται μία ακόμη νίκη για να προκριθούν στον τελικό με το Game 3 να έχει οριστεί στις 25/05.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς αποφασισμένος να εκμεταλλευτεί τις απουσίες των Βασίλη Καββαδά και Τζάστιν Τζάκσον και το κατάφερε αφού παρά τα πολλά λάθη που έκανε βρέθηκε να προηγείται με 9-18 (8'). Ο Κώστας Παπανικολάου με 8 συνεχόμενους δικούς του πόντους έστειλε τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (17-29, 11'). Σε εκείνο το σημείο με μπροστάρη του Θοδωρή Ζάρα οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 9 αναπάντητων πόντων και μείωσαν (26-29, 14'). Οι λύσεις που βρήκαν στη συνέχεια οι Πειραιώτες αποδείχτηκαν πρόσκαιρες (30-37, 16') αφοί οι γηπεδούχοι έκλεισαν καλύτερα το πρώτο ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 41-43.

Το τρίποντο του Τάντιγια Ντραγκίσεβιτς στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά ακολούθησε γρήγορα ένα σερί 0-12 για τους Πειραιώτες με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Σπανούλη και ξαναπήγε τη διαφορά στο +11 (44-55, 25'). Η σοβαρότητα στην «ερυθρόλευκη» άμυνα που δεν υπήρχε στην δεύτερη περίοδο, υπήρχε στην τρίτη και έτσι με τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου το σκορ έγινε 46-62 (26').

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα ως προς το σκορ, ωστόσο οι δύο προπονητές είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν κάποια περίεργα σχήματα. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν μία άμυνα ζώνης η οποία μπέρδεψε τον Ολυμπιακό κι έτσι κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (62-69, 33'), όμως τρία τρίποντα (Αγραβάνης, Σπανούλης, Ουότερς) έστειλαν και πάλι τη διαφορά στο +16 (62-78 (36') βάζοντας ουσιαστικά τέλος στις λίγες πιθανότητες που είχα ο Άρης. Πάντως οι Θεσσαλονικείς δεν εγκατέλειψαν και κατάφεραν να μειώσουν σε 76-82, αλλά η ψυχραιμία των αντιπάλων τους, έδωσε τη λύση.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 41-43, 55-67, 77-84

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ –  ΑΡΗΣ 2-0

Ολυμπιακός – Άρης 84-54
Άρης-Ολυμπιακός 77-84