Ο Ολυμπιακός έχανε με 2-0 σετ από την Μπούρσα στο Ρέντη, αλλά οι ερυθρόλευκες βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα για να κάνουν ακόμα μία ανατροπή παίρνοντας τη νίκη με 3-2 σετ κάνοντας το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του Challenge Cup.

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού συνεχίζουν να "τρελαίνουν" κόσμο. Μπορεί να βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 σετ από την Μπούρσα στο κατάμεστο κλειστό του Ρέντη, ωστόσο βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και έφτασαν σε μία μεγάλη ανατροπή που τους δίνει το προβάδισμα στη μάχη για την κατάκτηση του Challenge Cup.

Οι ερυθρόλευκες έδειξαν για μία ακόμα φορά ότι δεν παρατούν ένα παιχνίδι και με τη βοήθεια του κόσμου ο οποίος δεν σταμάτησε στιγμή να τραγούδα κατάφεραν να μπουν ξανά στο ματς και να φτάσουν στην ανατροπή.

Οι Τουρκάλες μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και με όπλο το πιεστικό τους σερβίς έφτασαν σχετικά εύκολα στο 2-0. Η εικόνα του ματς όμως άλλαξε από τα μισά του τρίτου σετ. Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός έδειχνε να πιέζει την αντίπαλη ομάδα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα τα πολλά λάθη της Μπούρσα.

Οι φιλοξενούμενες έφτασαν κοντά στο να κάνουν το 1-3 όταν στο τέταρτο σετ προηγήθηκαν με 17-19, αλλά τα σερβίς της Μαλασάι βοήθησαν τον Ολυμπιακό να κάνει ένα εντυπωσιακό 8-0. Αυτό ουσιαστικά "τελείωσε" ψυχολογικά τις Τουρκάλες με τις παίκτριες του Κοβάτσεβιτς να φτάνουν στην ολική ανατροπή στο τάι μπρέικ.

Πλέον, όλα θα κριθούν το ερχόμενο Σάββατο (15/4, 16.00) όπου ο Ολυμπιακός θα κληθεί να υπερασπιστεί το υπέρ του 3-2 σετ.

Πως κατακτά το τρόπαιο: Ο Ολυμπιακός με νίκη με οποιοδήποτε σκορ κατακτά αυτομάτως το Challenge Cup, ενώ με ήττα με 3-2 όλα θα κριθούν στο χρυσό σετ. Αντίθετα, εάν ο Ολυμπιακός χάσει το ερχόμενο Σάββατο στην Προύσα με 3-0 ή 3-1 ο τίτλος καταλήγει στην ομάδα από την Τουρκία.

Το ματς: Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι και αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Τουρκάλες να αποκτήσουν από την αρχή ένα σημαντικό προβάδισμα. Με τις Πρόκοπιτς και Σορόγλου να είναι εξαιρετικές και την Μαλασάι να έχει πολλά προβλήματα στην υποδοχή η Μπούρσα ακόμα και με επτά πόντους 9-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.

Μάλιστα, η διαφορά όσο περνούσε η ώρα οι παίκτριες της Μπούρσα αύξησαν και άλλο τη διαφορά και έφτασαν εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 18-25. Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο όπου ήρθε πιο εύκολα με τις φιλοξενούμενες με 15-25.

Από εκεί και πέρα η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Ο Ολυμπιακός άρχισε να σημαδεύει την Γιλντιρίμ η οποία αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην υποδοχή της και παράλληλα, βελτιώθηκε εκείνη των ερυθρόλευκων. Οι Λαζάρεβιτς και Μαλασάι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους επιθετικά και έτσι έγινε το 2-1 για τον Ολυμπιακό.

Στο τέταρτο σετ η Μπούρσα έβρισκε τον τρόπο να απαντά σε όλα τα επί μέρους σερί του Ολυμπιακού και κατάφερε να προηγηθεί με 19-17. Εκεί όμως μίλησε η Μαλασάι. Η ακραία του Ολυμπιακού με τα σερβίς της οδήγησε τις ερυθρόλευκες σε ένα επί μέρους 8-0 και έτσι το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Ο Ολυμπιακός μετά από αυτή την ανατροπή δεν μπορούσε να χάσει το ματς και 15-10 πήρε μία σπουδαία νίκη με 3-2 σετ.

Ολυμπιακός - Μπούρσα 3-2

Τα σετ: 18-25, 15-25, 25-20, 25-19, 15-10

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 8 (5/9 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 14 (10/32 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 52% υπ - 44% άριστες), Μαλασάι 15 (13/29 επ, 2 άσσοι, 34% υπ - 24% άριστες), Λαμπρούση 10 (5/10 επ, 5 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (3/5 επ, 3 μπλοκ), Χίπε 20 (19/47 επ, 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 52% υπ - 44% άριστες), Βλαχάκη 2 (2/2 επ), Τσίμα, Τέζα.

ΜΠΟΥΡΣΑ (Ντε Μπραντ): Γιλντιρίμ 5 (5/26 επ, 36% υπ - 27% άριστες), Σορόγκλου 15 (11/15 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κιρντάρ 4 (1/2 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντα Σίλβα 19 (18/44 επ, 1 άσσος), Πρόκοπιτς 15 (10/17 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Χόρβαθ 18 (16/33 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ - 40% άριστες) / Τσιχάν (λ, 44% υπ - 37% άριστες), Σαριόγκλου (λ), Χατίπογκλου 1 (μπλοκ), Τανίλ, Μπασνάκοβα, Ίντσε 2 (1/1 επ, 1 άσσος).

Photo credits: Eurokinissi