Η Αναντολού Εφές επικράτησε του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ με 71-73 και το πλεονέκτημα της έδρας άλλαξε χέρια. Τα εύστοχα τρίποντα του πρώτου ημιχρόνου δεν εμφανίστηκαν στο δεύτερο, ο καλύτερος ψηλός των γηπεδούχων (Μιλουτίνοφ) τραυματίστηκε και οι φιλοξενούμενοι με τους Τάιλερ Χάνεϊκατ (15π., 9ρ.) και Μπράιαντ Ντάνστον (16π., 4ρ., 5ασ.) σε σπουδαία βραδιά ισοφάρισαν τη σειρά σε 1-1.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι και πολύ γρήγορα βρέθηκαν να προηγούνται με 0-6 (2’). Ο Βασίλης Σπανούλης με τον Ντόγκους Μπλαμπάι αντίπαλο, βρήκε χώρους και με δύο τ4ρίποντα και ισάριθμες ασίστ στον Γιώργο Πρίντεζη έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ. Ο Μπράιαντ Ντάνστον ήταν σε καταπληκτική κατάσταση και με 8 πόντους και 2 ασίστ στην πρώτη περίοδο κρατούσε μόνος την Αναντολού Εφές.

Οι «ερυθρόλευκοι» αποφάσισαν να βελτιώσουν την άμυνά τους (σε αυτό βοήθησε και η αλλαγή του Ντάνστον για ξεκούραση) και το κατάφεραν. Στην επίθεση ο «Kill Bil» όμως ήταν αφηνιασμένος και δεν τον σταματούσε τίποτα. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα στη λήξη των 24΄΄ (το ένα από τα 10 μέτρα) έκανε το 36-33 (18’) και με ένα ακόμη έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια προηγούμενη με 44-37.

Η Εφές μπήκε αγριεμένη και πολύ γρήγορα μείωσε σε 44-41 (22’). ΟΙ Πειραιώτες στο επόμενο διάστημα δε μπορούσαν να σκοράρουν με τίποτα, αναλώθηκαν σε αρκετά μακρινά σουτ χωρίς να ακουμπήσουν τη μπάλα στην αντίπαλη ρακέτα. Αυτό πάντως πέρασε ανεκμετάλλευτο από τους φιλοξενούμενους μιας και η άμυνα των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου παρέμενε υψηλού επιπέδου (49-43, 27’).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Τάιλερ Χάνεϊκατ να σκοράρει 5 συνεχόμενους πόντους χάρη στους οποίους έβαλε μπροστά στο σκορ την Εφές (54-56, 32’). Μετά το τάιμ άουτ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ο Ολυμπιακός έγινε ξανά Ολυμπιακός. Η μπάλα πήγε στον Κεμ Μπιρτς που έφθειρε τον Ντάνστον, αλλά ένα τρίποντο του Σπανούλη (ασίστ Γκριν) ήταν αυτό που έστειλε τους Πειραιώτες στο +7 (65-58, 35’). Ήταν σειρά του Βέλιμιρ Περάσοβιτς να πάρει τάιμ άουτ και να ακολουθήσει σερί 0-8 από τους παίκτες του (65-66, 38’). Το ματς στο τέλος πήγε στις λεπτομέρειες τις οποίες έκανε καλύτερα η Εφές και έφυγε με τη νίκη από το ΣΕΦ.,

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Εφές ήταν πιο ψύχραιμη στο τέλος κάτι που δε συνέβη με τους Πειραιώτες και ειδικά τον Κώστα Παπανικολάου.

Η Εφές έκανε λιγότερα λάθη (14-9), είχε περισσότερες ασίστ (15-21) ενώ ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο σούταρε 2/12 τρίποντα και 7/12 βολές.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπράιαντ Ντάνστον σε 33:50 είχε 16 πόντους (5/6δ., 6/6β.), 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ο Τάιλερ Χάνεϊκατ σε 25:17 είχε 15 πόντους (4/4δ., 2/7τρ., 1/2β.), 9 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, 2 λάθη και μία ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κεμ Μπιρτς δεν βοήθησε (3π., 1ρ.), αλλά η αλήθεια είναι πως δεν πήρε τη μπάλα και ποτέ.

Σε άστοχη βραδιά ο Κώστας Παπανικολάου με 1/6 τρίποντα και ολιγωρία στο τέλος με το χρόνο.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 71-71 ο Πρίντεζης είχε 0/2 βολές, ο Κερκ ευστόχησε σε σουτ για το 71-73. Ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Παπανικολάου, τον μιμήθηκε ο Κερκ και παρά το χρόνο που υπήρχε ο Παπανικολάου κράτησε χωρίς λόγο τη μπάλα στα χέρια του με αποτέλεσμα ένα άστοχο βεβιασμένο τρίποντο του Γκριν.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Άλεξ Κερκ με 6 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 λάθη εκ των οποίων το νικητήριο σουτ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Ντέρικ Μπράουν στο 37’ πόσταρε τον Σπανούη (είχε προηγηθεί αλλαγή σε σκριν), τον πέρασε και κάρφωσε με δύναμη κι εντυπωσιακό τρόπο στο καλάθι του Ολυμπιακού.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός την εμμονή του στα σουτ τριών πόντων στο δεύτερο ημίχρονο (2/12) και τα 14 λάθη. Η Εφές επίσης τα τρίποντα της με 6/24.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 44-37, 54-51, 71-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ 1-1

Ολυμπιακός – Αναντολού Εφές 87-72
Ολυμπιακός – Αναντολού Εφές 71-73