Έστω και την τελευταία στιγμή, ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 σετ την Αστερίξ στο Βέλγιο και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Challenge Cup βόλεϊ γυναικών.

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 σετ στο τάι μπρέικ την Αστερίξ στο Βέλγιο στον πρώτο μεταξύ τους για τα προημιτελικά του Challenge Cup βόλεϊ γυναικών και απέκτησε σαφές προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά της διοργάνωσης, ενόψει της ρεβάνς στου Ρέντη σε δύο εβδομάδες.
Εκεί, όπου χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ ή ήττα με το ίδιο σκορ στη χειρότερη περίπτωση, ώστε να διεκδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό» σετ.

Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 1-0 σετ, βρέθηκαν να χάνουν 2-1, όμως είχαν τα ψυχικά αποθέματα να «γυρίσουν» την κατάσταση στο τάι μπρέικ.

Εκεί, ο Ολυμπιακός, με τη συμπαράσταση και των φίλων του που βρέθηκαν στο κλειστό, απέκτησε από την αρχή τον έλεγχο. Η Μαλασάι και η Λαζάρεβιτς έφεραν το +5, η Λαμπρούση την έφερε στο +3 σε κρίσιμο σημείο και η Μαλασάι κράτησε τις συμπαίκτριες της και βοήθησε τα μέγιστα στο να έρθει η νίκη.

Τα σετ: 22-25, 25-11, 25-19, 20-25, 12-15

Αστερίξ (Βά Ντε Μπρόεκ): Μπιεμπάουβ 8 (6/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χέρμποτς 19 (18/52 επ., 1 άσο, 65% υπ. – 18% άριστες), Λέμενς 12 (7/11 επ., 5 μπλοκ), Βαν Αβερμάετ 11 (4/16 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Ντ’ Χοντ 8 (6/21 επ., 2 μπλοκ), Βαν Γκέστελ 12 (9/30 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Ρουισχάερτ πλ (56% υπ. – 14% άριστες) / Ντε Ταντ-λ, Κόπιν 1 (1 άσο), Στράγκιερ, Σμιτς

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 5 (3/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 10 (7/19 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 47% υπ. – 25% άριστες), Μαλασάι 11 (11/22 επ., 47% υπ. – 24% άριστες), Λαμπρούση 11 (4/9 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (5/8 επ., 2 άσοι), Χίπε 20 (18/49 επ., 2 άσοι), Κονόμι –λ (50% υπ. – 31% άριστες) / Βλαχάκη 1 (1/2 επ.), Τσίμα 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 09% άριστες), Τέζα, Εμμανουηλίδου

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς τόνισε πως: «Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη, ένα καλό αποτέλεσμα για τον επαναληπτικό στην έδρα μας. Στα τελευταία τρία ματς, στο Κύπελλο με την Κηφισιά, με τον Παναθηναϊκό και απόψε, δεν παίξαμε το ίδιο καλά, όπως κάνουμε συνήθως. Κάνουμε αρκετά λάθη σε όλους τους τομείς του ματς.

Προφανώς, τα κορίτσια είναι κουρασμένα από τα συνεχόμενα ματς και τα ταξίδια που κάνουμε συνεχώς τον τελευταίο καιρό. Αλλά, τους αξίζουν πάρα πολλά συγχαρητήρια, γιατί βρήκαν τη δύναμη και, σε σημεία που ήταν πολύ δύσκολα τα πράγματα, τις στιγμές που ο αντίπαλος έπαιζε πολύ καλό βόλεϊ, είχαν τον τρόπο να κάνουν το παιχνίδι τους και να πάρουν τη νίκη. Και, φυσικά, με τη βοήθεια των οπαδών μας, οι οποίοι μας στήριξαν καθ' όλη τη διάρκεια του ματς, όχι μόνο στα σημεία που ήταν δύσκολα τα πράγματα, και χωρίς αυτούς η νίκη θα ήταν απίθανο να έρθει».