Ο Ολυμπιακός ήταν ισάξιος της Φενέρμπαχτσε στην Πόλη, προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 11 πόντων αλλά ηττήθηκε με 64-67, προδωμένος από τα λάθη των παικτών του στην τελευταία περίοδο της συνάντησης.
Υπάρχει όμως κι ένα θετικό σημείο στην πίκρα της «τζάμπα ήττας», κι αυτό δεν είναι άλλο απ΄ το ότι η ελληνική ομάδα διατήρησε τη διαφορά των 9 πόντων με την οποία είχε επικρατήσει στο ΣΕΦ, διατήρησε την τρίτη θέση και οι Τούρκοι χρειάζονται δύο νίκες περισσότερες για να τον προσπεράσουν.
Ο Έρικ Γκριν έκανε «όργια» στο ξεκίνημα, σκόραρε 11 πόντους σε 4 λεπτά και οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 16-11 δείχνοντας τις προθέσεις τους, Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από τον Ντατόμε και ισοφάρισαν σε 22-22 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ο Μπογκντάνοβιτς έδωσε σκορ στη Φενέρ, που πέρασε με 40-34 στο ημίχρονο.
Η τρίτη περίοδος ήταν εξαιρετική για τον Ολυμπιακό, που με 2/2 τρίποντα από τον Κώστα Παπανικολάου ισοφάρισε σε 42-42 στο 24΄, πέρασαν μπροστά με 45-44 με τρίποντο του Μάντζαρη στο 27΄ κι έφτασε στιο 56-46 με το τρίτο τρίποντο του «Παπ» στο τρίτο δεκάλεπτο, για να μειώσει με 1/2 βολές ο Μπογκντάνοβιτς στο 47-56 στο 30΄.
Στο 31΄ ο Μιλουτίνοφ έγραψε το 47-58, αλλά κάπου εκεί ένα «μπλακ άουτ» με συνεχή λάθη σε άμυνα και επίθεση επέτρεψε στους Τούρκους να τρέξουν σερί 15-0 και να φέρουν τα «πάνω - κάτω», περνώντας με 65-60 στο 37΄.
Ο Παπανικλάου πέτυχε πόντους ύστερα από 7 λεπτά για τον Ολυμπιακό, όταν μείωσε με βολές σε 62-65, ο Μπογκντάνοβιτς απάντησε για το 67-62, ο Πρίντεζης με 2/2 έγραψε το 67-64 και στα τελευταία 21΄΄ οι ερυθρόλευκοι δεν έκαναν φάουλ και το σκορ έμεινε ως είχε.