O  Ολυμπιακός νίκησε με 87-70 τον Απόλλωνα στην Πάτρα και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας για κορυφαίους τους Μπιρτς (12π, 6ρ) και Παπαπέτρου (15π). Έπαιξε και ο Γιανγκ.

Για την 19η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Απόλλωνα στην Πάτρα με σκορ 70-87 και παρέμεινε στην κορυφή (με 18-1 ρεκόρ) της βαθμολογίας. Οι Πειραιώτες έκαναν... παρέλαση στην Πάτρα, έλεγξαν τον ρυθμό από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και έφτασαν εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Κεμ Μπιρτς (12π, 6ρ) και Ιωάννη Παπαπέτρου (15π). Στο τέλος της αναμέτρησης πήρε χρόνο συμμετοχής (3 λεπτά) και ο Πάτρικ Γιανγκ, ο οποίος επέστρεψε στην αγωνιστική δράση μετά την αποθεραπεία που έκανε στο γόνατο. Στην προτελευταία θέση βρίσκονται οι Πατρινοί, έχοντας ρεκόρ 5-14.

O MVP ΤΗΣ ΑΝΑΜΈΤΡΗΣΗΣ

Ο Κεμ Μπιρτς είχε τον υψηλότερο βαθμό αξιολόγησης στην αναμέτρηση με "20", με τον Καναδό σέντερ να ολοκληρώνει την αναμέτρηση μετρώντας 12 πόντους (4/5δ) και 6 ριμπάουντ, προσφέροντας πολύτιμες λύσεις σε άμυνα και επίθεση. Άξιος συμπαραστάτης του ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 15 πόντους (4/5δ, 2/5τρ).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Ολυμπιακός έλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού, είχε ένα συνεχόμενο προβάδισμα στην αναμέτρηση, αλλά στο 26' ο Απόλλων με τον Ρέινς μείωσε σε 48-55. Οι Πειραιώτες όμως αντέδρασαν άμεσα και στο 28' η διαφορά πήγε στο +18 (48-66).

Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Ολυμπιακός τέλειωσε το ματς μετρώντας 22 ασίστ, παίζοντας ομαδικό μπάσκετ, με εφτά παίκτες του να συμβάλουν στο κομμάτι της τελικής πάσας. Τις περισσότερες (5ασ) τις έδωσε ο Βαγγέλης Μάντζαρης. Αξιοσημείωτο και το γεγονός πως η ομάδα της Πάτρας πήρε 14 επιθετικά ριμπάουντ.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Ολυμπιακός επέβαλε τον ρυθμό του από το ξεκίνημα του αγώνα, βάζοντας την μπάλα μέσα στην ρακέτα, με τους παίκτες του να είναι "καυτοί" και από την περιφέρεια, με τον Γκριν να μετρά 2/2 από τα 6.75 μέτρα, "γράφοντας" το 6-13 στο 5'. Οι "ερυθρόλευκοι" κυριάρχησαν στην αναμέτρηση, παίζοντας καλή άμυνα, με τον Λοτζέσκι να εκτοξεύει την διαφορά στο +14 (8-22) στο 7', με το 15-26 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο, Γουότερς και Παπαπέτρου βρήκαν στόχο από την περιφέρεια, με τον Αμερικανό γκαρντ του Ολυμπιακού να φέρνει την διαφορά στο +20 (18-38) στο 14'. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, ο Χίκεϊ πέτυχε δύο σερί τρίποντα, οι Πάτρινοι βρήκαν καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο και μείωσαν σε 40-46 στο 20', με το 40-48 να είναι το σκορ του ημιχρόνου, με την άμυνα των φιλοξενούμενων να αντιμετωπίζει προβλήματα.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ρέινς μείωσε σε 48-55, ο Απόλλων δυσκόλευε τον Ολυμπιακό μέσα στο παρκέ, αλλά στη συνέχεια οι Γκριν και Μπιρτς έδωσαν επιθετική ώθηση στους Πειραιώτες, εκτοξεύοντας και πάλι την διαφορά στο +18 (48-66) στο 28', με το 53-70 να είναι το σκορ στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο, οι Παπαπέτρου και Λοτζέσκι έβαλαν σουτ από την περιφέρεια (+23, 53-76), ο Παπαπέτρου έδινε alley-oop ασίστ στον Μπιρτς που κάρφωνε, με τον Ολυμπιακό να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ, φέρνοντας την διαφορά στο +21 (66-87) με τρίποντο του Αγραβάνη. Στο τέλος, οι πρωταθλητές Ελλάδας έφτασαν στην νίκη με σκορ 70-87. Ο Πάτρικ Γιανγκ επέστρεψε στην αγωνιστική δράση στην αναμέτρηση, αγωνιζόμενος στα τελευταία 3 λεπτά της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 40-48,  53-70, 70-87

Απόλλων (Σκουρτόπουλος): Χίκεί 14 (3), Μπερτ 6, Σλαφτσάκης, Καλινόσκι 9 (1), Ράινς, Στόκτον, Βεργίνης 9 (3), Διαμαντάκος 8, Μαστρογιαννόπουλος, Κουζέλογλου 8 (1), Τσιάρας 5 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 13 (2), Μπιρτς 12, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 10 (1), Μάντζαρης 2, Γιανγκ, Παπαπέτρου 15 (2), Γουότερς 5 (1), Αγραβάνης 3 (1), Μιλουτίνοβ 11, Λοττζέσκι 9 (1), Αθηναίου 3 (1).